• توسعه روابط رژیم صهیونیستی و هند

در قسمت هفتم مجموعه برنامه، تاثیر رژیم صهیونیستی بر روابط ایران و هند، بررسی خواهد شد.

در سال‌های اخیر با توجه به رشد و توسعه روز‌افزون هند در زمینه‌های مختلف به خصوص مسائل اقتصادی و نظامی و با توجه به موقعیت استراتژیک و حساس این کشور در منطقه جنوب آسیا و قرار داشتن در همجواری کشورهای چین و پاکستان ، دهلی‌نو مورد توجه بازیگران عرصه بین‌الملل به‌ خصوص رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. این رژیم با توجه به شرایط مساعد کشور هند در منطقه در سال‌های اخیر تلاش زیادی کرده است تا به هر نحو ممکن روابط خود را با این کشور گسترش دهد و بتواند با نفوذ در کشور هند به اهداف بلندمدت سیاسی و نظامی خود در منطقه دست یابد.

روابط هند و رژیم صهیونیستی عمدتا مربوط می‌شود به همکاری در زمینه‌های نظامی و فروش تجهیزات دفاعی، فروش ماهواره‌های جاسوسی و علمی و فناوری که باعث شده است هند به پایگاه مناسبی برای حضور نیروهای صهیونیستی در منطقه تبدیل شود و لذا افزایش روابط  کشور هند و رژیم صهیونیستی باعث ایجاد فاصله بین هند و ایران و مانع از تحقق اتحادی قوی بین دو کشور شده است . در مجموع روابط دهلی نو و تل آویو در زمینه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فناوری بر خلاف منافع ملی کشورهای منطقه می‌باشد. ضمن اینکه تل آویو اهداف تنش زایانه ای در هند از جمله تفرقه افکنی میان مسلمانان و هندوها را دنبال می کند.رژیم صهیونیستی از جمله بازیگرانی است که از گسترش روابط ایران و هندوستان آشکارا احساس نگرانی می‌کند و گسترش مناسبات این رژیم با هندوستان می‌تواند بر روابط تهران و دهلی‌نو اثرگذار باشد. رژیم صهیونیستی نگران است از فناوری که در اختیار هنـد قرار مـی‌دهـد، جمهوری اسلامی ‌ایران به‌ نفع خود بهره‌برداری کند؛ از سوی دیگر گسترش کم‌سابقه مناسبات هند و رژیم صهیونیستی در زمینه دفاعی- امنیتی، حوزه فناوری و سایبر می‌تواند روابط هندوستان و ایران را اثر پذیر نماید.

دولت مودی در سال‌های اخیر، به‌خصوص پس از دیدار سال 2017م، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از هند، بسیار تلاش کرد تا تل‌آویو را حامی ‌جدی خود در اختلاف هفتاد‌ساله با پاکستان بر سر کشمیر معرفی نماید و بدین شکل، افزایش تهدیدات امنیتی ناشی از گروه های شبه نظامی مورد حمایت اسلام‌آباد در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی را بزرگنمایی کند.  بارها دیده شده است که هرگاه به دلایل مختلف، روابط ایران و پاکستان با دهلی‌نو با تنش شدید حتی مقطعی همراه بوده و روابط  تهران و اسلام‌آباد به هم نزدیک شده‌اند، طرف هندی روابط خودش را با واشنگتن و رژیم صهیونیستی به نحو چشمگیری گسترش داده است. به‌عنوان مثال می‌توان به افزایش تنش‌ها بین پاکستان با آمریکا در زمینه مسائل افغانستان و تعلیق کمک‌های اقتصادی و نظامی ‌آمریکا به اسلام‌آباد و تلاش پاکستان برای گسترش روابط با تهران در سال‌های 2017 و 2018م، اشاره کرد. در مقابل، جهش ناگهانی همکاری‌های هند و رژیم صهیونیستی در حوزه‌های نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی در دو سال اخیر نشانگر تلاش مودی برای برقراری نوعی موازنه در برابر روابط نسبتاً مطلوب پاکستان با ایران، روسیه و چین است.  

 همکاری‌های نظامی ‌و امنیتی مهم ترین و گسترده‌ ترین حوزه روابط رژیم صهیونیستی و هند است. این همکاری‌های استراتژیک به‌خصوص در زمینه جنگ‌افزار بوده و صهیونیست‌ها در سال‌های اخیر یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان جنگ‌افزار به هند بوده‌اند؛ به طوری که چندی پیش از سفر مودی به فلسطین اشغالی  در سال 2017م، بزرگ ترین قرارداد تاریخ این رژیم با دهلی‌نو برای خرید موشک و سامانه‌های ضدهوایی به مبلغ بیش از دو میلیارد دلار از رژیم صهیونیستی امضا شد. گفته می‌شود کاهش خریدهای تسلیحاتی هند در سال‌های اخیر از روسیه، موجب نزدیک‌تر شدن هند به این رژیم شده و در تراز درآمدهای صنایع نظامی ‌و هوایی رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر دستکم سالانه یک میلیارد دلار فروش تجهیزات نظامی، اعم از بالگرد، سیستم‌های راداری و پهپاد به ارتش هند ثبت شده است.

هند به‌عنوان یک قدرت نوظهور درصدد است با استفاده از فناوری رژیم صهیونیستی، وضعیت کشاورزی و آبیاری خود را سر و سامان دهد. یکی از اقدامات مشترک دو طرف در این حوزه، مدیریت آب است. کشاورزان هندی همچون اغلب کشاورزان در کشورهای در حال توسعه، در این زمینه بسیار ضعیف بوده و همچنان در اکثر نقاط هند به روش‌های سنتی آب را به هدر می‌دهند. با توجه به بحران کم آبی در جهان، دولت نارندرا مودی با کمک صهیونیست‌ها در حال اصلاح الگوی مصرف و توزیع آب است.این در شرایطی است که بسیاری از کشورهای دیگر از فناوری های بمراتب پیشرفته تر از رژیم صهیونیستی در زمینه کشاورزی و مدیریت آب برخوردار هستند و می توانند در این خصوص با هند همکاری کنند . تجربه نشان داده است که رژیم صهیونیستی در پوشش همکاریهای کشاورزی اقدام به استقرار مراکز جاسوسی و شنود کرده است . 

همزمان با تلاش برخی از محافل واشنگتن برای افزایش شمار اعضای شورای امنیت به منظور زمینه‌سازی برای عضویت هم پیمانان آمریکا در این شورا و کاستن از تأثیرگذاری چین و روسیه، دهلی‌نو نیز به مثابه یکی از شرکای استراتژیک کاخ سفید می‌کوشد تا حدی از لابی صهیونیستی در آمریکا، برای ورود به حلقه اعضای دائم شورای امنیت استفاده کند. البته این شرط لازم و نه کافی برای عضویت در آن شورا است. هدف هند از ورود به شورای امنیت به‌عنوان عضو دائم، محقق کردن بخشی از رؤیای تبدیل این کشور به یک قدرت جهانی است. هندوستان به همراه آلمان، برزیل و ژاپن گروه موسوم به چهار را تشکیل داده اند که خواهان عضویت دایم در شورای امنیت سازمان ملل هستند. اوما پروشودامان oma proshodaman تحلیلگر هندی براین اعتقاد است آمریکا با دادن امتیازات هسته‌ای و نظامی ‌به هندوستان درصدد تاثیرگذاری بر مناسبات دهلی‌نو با تهران نیز است. به اعتقاد وی، مهم ترین ابزار آمریکا در این زمینه ممانعت از احداث خط لوله صلح بین ایران، هند و پاکستان، تشدید تحریم‌های هسته‌ای ضد ایران و جلوگیری از پرداخت طلب نفت صادراتی ایران به هندوستان است.

روابط هند و رژیم صهیونیستی اکنون به مرحله همکاری دو هم‌پیمان فراتر از آسیای جنوبی رسیده و این به خصوص مایه خرسندی صهیونیست‌هاست. چرا که از دید آنان، دهلی‌نو می‌تواند بستر لازم را برای خروج تدریجی رژیم صهیونیستی از انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در آینده نزدیک فراهم کند. ضمن آنکه حزب حاکم بهاراتا جاناتا، همواره از همکاری دهلی‌نو با نهادهای سیاسی و اطلاعاتی صهیونیستی استقبال کرده است. 

با این حال، همچنان برخی مسائل در روابط دهلی نو و تل آویو ، مانع از گسترش کامل آن می‌شود. مهم ترین مسئله، دیدگاه هند در مورد ‌ایران و رویکرد مثبت تهران برای توسعه مناسبات با دهلی نو است. دولت مودی نشان داده که مصمم است همچون دوران پس از امضای «برجام» با غنیمت شمردن فرصت برداشته شدن نسبی تحریم‌ها و معاف شدن بندر چابهار از جانب دولت آمریکا از تحریم‌های این کشور ضد ایران، بار دیگر به یکی از شرکای اصلی تجاری و اقتصادی ایران تبدیل شود و جای پای خود را در رقابت با چین، روسیه و حتی پاکستان در اقتصاد و سیاست ایران محکم کند. این موضوع خوشایند رژیم صهیونیستی نیست و به همین دلیل این رژیم در هماهنگی با ریاض و ابوظبی از هیچ تلاشی برای منصرف کردن دهلی‌نو و برافروختن آتش اختلاف بین هند و ایران فروگذار نکرده است، اما این تلاشها با هوشیاری مقامات هند و ایران به نتیجه نخواهد رسید.

خرداد ۱۰, ۱۴۰۰ ۱۳:۵۵ Asia/Tehran