• نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در دیدار با بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی

در قسمت سوم مجموعه بررسی رویکرد داکا به رژیم تل آویو؛ نقش هند در روابط رژیم صهیونیستی با بنگلادش، بررسی می گردد.

 حزب کنگره هند به رهبری «ماهاتما گاندی» با توسل به سیاست عدم خشونت، کشور هند را به استقلال هدایت کرده بود و به لحاظ ایدئولوژیکی خود را متعهد به حمایت از ملت مظلوم فلسطین که با خشونت و کشتار صهیونیست­ های غاصب روبرو شده بودند، می ­دید. گذشته از این، هندوستان مناسبات گسترده ­تری با کشورهای عرب و مسلمان غرب آسیا برقرار کرده بود. محاسبه سود و زیان و نیازمندی هند به دریافت انرژی از کشورهای نفت خیز حوزه خلیج ­فارس هم در جهت­ گیری هند به سود فلسطینیان بی تأثیر نبود. اما مهم­ ترین تأثیر را دوستی و همکاری «جواهر لعل نهرو» با «جمال عبدالناصر» رهبر مصر بر جای گذاشت و در آن مقطع از نزدیک شدن هندوستان به رژیم اسرائیل جلوگیری می کرد.

 رژیم اسرائیل، هندوستان را کشوری بزرگ با جمعیتی زیاد و خارج از جهان عرب و اسلام می ­داند که در چارچوب دکترین اتحاد پیرامونی «بن گوریون» می­ تواند رژیم صهیونیستی را از تنگنای محاصره ­شدگی به وسیله اعراب نجات دهد. به همین دلیل این رژیم هرگز از موضع­ گیری هند در حمایت از فلسطینیان ناامید نشده و همیشه منتظر فرصت مناسب برای ارتباط با هندوستان بوده است. شبه قارة هند در استراتژی رژیم صهیونیستی در دکترین «بن گوریون» جایگاه مهمی دارد و این به رغم آن بود که هندوستان در آن مقطع ،به دلایل خاص خود اشتیاقی برای برقراری مناسبات با رژیم اسرائیل از خود بروز نمی­ داد.

با ایجاد خط سازش در جبهه سازمان آزادی بخش فلسطین «ساف»، فرصت زمانی شکل گرفت و مذاکرات سازش سازماندهی شد. واقع امر آن است که آغاز مذاکرات سازش بین «ساف» و رژیم اسرائیل تا حدودی موانع روانی و ذهنی برقراری مناسبات بین اسرائیل و هندوستان را از میان برداشت و رهبران هند تمایل خود به برقراری مناسبات با رژیم اسرائیل را علنی کردند. البته محاسبات سود و زیان نیز وجود داشت. هندوستان به خصوص پس از فروپاشی شوروی و از دست دادن حمایت­ های آن کشور، منافع خود را در تجدیدنظر در سیاست ­های غرب آسیای خود یافت و به صورت علنی مناسبات خود را با رژیم اسرائیل پی گرفت. مهم ­ترین انگیزه هند در برقراری روابط با رژیم اسرائیل، دسترسی به تکنولوژی پیشرفته غربی به ویژه در زمینة هوا - فضا بود.

رژیم صهیونیستی فروشنده سلاح ­های پیشرفته با تکنولوژی آمریکایی بود که ژنرال­ های ارتش هند به شدت نیازمند آن بودند. تل آویو نیز بازار تسلیحاتی هند را به عنوان یک بازار بزرگ و پرمنفعت مورد توجه قرار داد. بطوریکه در حال حاضر رژیم اسرائیل دومین کشور فروشنده سلاح به هندوستان است. برقراری مناسبات همه جانبه اسرائیل با هندوستان از یک طرف مشکل محاصره­ شدگی­ اش را از طرف کشورهای عرب و اسلامی کاهش می داد و از طرف دیگر، رژیم اسرائیل، هندوستان را وزنه­ ای حس می کند - که در مقابل پاکستان اسلامی و صاحب سلاح هسته­ ای که می ­تواند موجودیت­ اش را به خطر بیاندازد – می تواند، متحد رژیم اسرائیل باشد. بنابراین نگاه رژیم اسرائیل به هندوستان را دقیقاً می­ توان از این اظهارنظر « دیوید بن گوریون» بنیانگذار و اولین رئیس­ جمهور این رژیم غاصب دریافت که گفت: به­ زعم ما هندوستان بهترین پایگاهی است که می ­توانیم از آنجا عملیات بر ضد مسلمین را رهبری و هدایت کنیم...»

رژیم صهیونیستی در سیاست نفوذی خود در کشورهای مختلف جهان از شیوه ­های متفاوتی با توجه به شرایط خاص هر کشوراستفاده می­ کند. اول، عملیات نفوذ در کشورهائی که رژیم اسرائیل بطور مستقیم با آنها در ارتباط است. مانند کشورهای اروپایی و آمریکا. دوم، عملیات نفوذ در کشورهائی که رژیم تل آویو با آنها بصورت مستقیم در ارتباط نیست. بعضی از کشورهای اسلامی از جمله این گروه هستند. سوم، عملیات نفوذ در کشورهائی که با رژیم اسرائیل بصورت محرمانه ارتباط دارند ولی از علنی شدن آن اکراه دارند. برخی کشورهای اسلامی- عربی، و بنگلادش از این دسته هستند. در این بین کشور بنگلادش از جمله کشورهائی است که در گروه سوم قرار می گیرد. سیاست رسمی و اعلام شده دولت بنگلادش رد هرگونه تماس چه سیاسی، چه اقتصادی و چه نظامی است و دولت این کشور بصورت رسمی اعلام کرده است مادامیکه فلسطین در اشغال رژیم اسرائیل است، این رژیم را به رسمیت نمی ­شناسد. خانم شیخ حسینه نخست­ وزیر بنگلادش در سال 2014م به صراحت اعلام کرده است که: «... ما به حمایت خود از فلسطینیان ادامه داده ­ایم و اشغال سرزمین آنها توسط اسرائیل قابل قبول نیست...».

 هندوستان یکی از مهم ­ترین کشورهای جهان است که در چارچوب دکترین اتحاد پیرامونی «بن گوریون» جایگاه مهمی برای آن در نگاه سران رژیم صهیونیستی وجود دارد. حتی تا قبل از این که حزب «بهاراتیا جاناتا» به قدرت برسد، نشانه ­هایی از مناسبات پنهانی هندوستان و رژیم اسرائیل وجود داشته است. از سال 1992 میلادی که مناسبات رژیم اسرائیل و هندوستان رسماً اعلام شد، به نظر می ­رسد که دستگاه­ های امنیتی رژیم اسرائیل فرصت مناسب­ تری بدست آورده باشند که از هندوستان به عنوان یک پایگاه برای نفوذ در بنگلادش بهره گیرند. آن چه در این خصوص به دستگاه ­های امنیتی رژیم اسرائیل کمک می­ کند، وجود یک اقلیت یهودی مذهب در امتداد مرزهای مشترک هندوستان با بنگلادش و میانمار است.

 در هندوستان یک اقلیت 80 هزار نفری یهود وجود دارد. این اقلیت بصورت مشخص ­تر در سه منطقه جغرافیایی یکی در منطقه جنوب هند و در نزدیکی مرز سریلانکا با نام یهودیان «کوشین» و دیگری با نام یهودیان «بنی اسرائیل» در شهر بمبئی و گروه سوم با عنوان یهودیان «بغدادی» در شمال شرق در مرز بنگلادش و میانمار سکونت دارند. در کنار وجود اقلیت یهودی ساکن در هند، یک اقلیت بانفوذ از یهودیان هندی تبار به رژِیم اسرائیل مهاجرت کرده ­اند ولی ارتباط خود را با بستگان­شان در هند حفظ کرده­ اند. دستگاه­ های امنیتی رژِیم اسرائیل از جمله «موساد» و «آمان» که سیاست نفوذ رژِیم اسرائیل در سایر کشورها و به خصوص جهان اسلام را به پیش می ­برند، از اقلیت یهود در کشورها برای نفوذ در جریان­ های سیاسی- حزبی، دولت­ ها و رسانه­ ها به نحو مرموز و پیچیده­ای بهره­ گیری می­ کند. از سالها پیش ، اقلیت یهودیان موسوم به بغدادی ساکن در بنگال شرقی مورد توجه «موساد» قرار دارد و از وجود آنها برای نفوذ در بنگلادش استفاده می کند.

 حسام الدین حجت زاده پژوهشگر مسائل آسیای جنوبی در ایران معتقد است: شواهد نشان می دهند که به دلایل سیاسی و تاریخی، آتال بیهاری واجپایی و نارندرا مودی  نخست وزیران راستگرای هند در مقایسه با رهبران حزب چپگرای کنگره هند، تمایل بیشتری به برقراری روابط صمیمانه با غرب و رژیم صهیونیستی داشته اند. در جریان سفر مودی به فلسطین اشغالی در ژوییه 2017، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی به نکته ای اشاره کرد که بخشی از اهداف پشت پرده تل آویو در رابطه با دهلی نو را آشکار می سازد. نخست وزیر رژیم اسرائیل خطاب به همتای هندی خود گفت: «ما به هند عشق می ورزیم؛ ما فرهنگ شما و دموکراسی را تحسین می کنیم ... ما هفتاد سال منتظرتان بودیم». در عین حال، وجود یک اقلیت یهودی 80 هزار نفری در هند و یک اقلیت کوچک از یهودیان هندی تبار در فلسطین اشغالی بهانه خوبی برای صهیونیست ها و راستگرایان هندو فراهم ساخته تا به گسترش روابط  شان اقدام کنند.

در این میان ،  شیخ حسینه نخست­ وزیر بنگلادش روابط بسیار نزدیکی با هندوستان دارد. بنابراین رژیم صهیونیستی از طریق هند، تلاش کرده است مناسباتی با کشور اسلامی بنگلادش برقرار کند که به لحاظ جمعیتی، سومین کشور پرجمعیت اسلامی جهان بعد از اندونزی و پاکستان است.

یکی از زمینه ­هایی که دستگاه ­های امنیتی رژیم اسرائیل از آن برای نزدیک شدن به هند و بنگلادش  سوءاستفاده  می کند، وجود جریان­ های افراطی خلافت­گرا و ضدحکومتی مرتبط با القاعده در هندوستان و بنگلادش است. رژیم صهیونیستی که در اعمال خشونت وسرکوب، تجارب طولانی دارد، تجارب خود را در این زمینه در اختیار هند و بنگلادش قرار می دهد. این در شرایطی است که اساسا یکی از دلایل رشد جریان های افراطی خلافت گرا نظیر داعش حمایت آشکار و پنهان امریکا و رژیم صهیونیستی از این جریان ها می باشد. 

شهریور ۲۲, ۱۴۰۰ ۱۳:۰۰ Asia/Tehran