واحد پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی صداوسیما در قالب مجموعه راهبردهای پژوهشی رسانه ای و کاربردی، پژوهش «دستاوردهای راهبرد حملات پهپادی یمن علیه ائتلاف سعودی» را منتشر کرد.

   اهمیت دستیابی به فناوریهای نوین در جنگ های امروزین بویژه در عرصه هوایی؛ راهبردها و اهداف انصارالله از حملات پهپادی؛ نگاهی کرونولوژیک به حملات پهپادی انصارلله از ابتدای شروع جنگ در یمن (از جمله : حملات سال  2019 شیب تند حملات پهپادی، سال 2020 و تداوم و فشار پهپادی، سال 2021 حمله برای تعیین مواضع در مذاکره)؛ دستاوردهای انصارالله از حملات پهپادی؛ دلایل تقویت توان پهپادی یمن و چگونگی اثرگذاری این حملات بر میدان جنگ و ساحت مذاکرات سیاسی؛ واکاوی چگونگی بازنمایی حملات پهپادی یمن در رسانه های ائتلاف سعودی، غربی و رسانه‌های یمنی، به همراه پیشنهادهای رسانه ای، از جمله ارکان اصلی این پژوهش است که توسط دکتر سجاد محسنی، نگاشته و توسط  دکتر رضا صدرالحسینی نظارت شده است.

در بخش هایی از این پژوهش می خوانید:

حملات پهپادی انصارالله به مواضع نیروهای باصطلاح ائتلاف سعودی تا حدود زیادی توانست نگرش‌ها را به توان نظامی و تهاجمی انصارالله تغییر دهد. این مسئله یک سؤال بزرگ را در ذهن نیروهای متجاوز ایجاد کرد که انصارالله تا چه میزان توان ارتقای توان پهپادی خود را دارد؟ چنین اندیشه‌ای، زمینه را برای افزایش قدرت چانه‌زنی انصارالله، هم در میان نیروهای داخلی و هم برای مذاکرات برای حل مسئله یمن افزایش داده است. انصارالله یمن تلاش کرد تا با استفاده از این توان، قطب اقتصادی و لجستیکی عربستان سعودی؛ یعنی آرامکو و شرکت‌های پالایشی وابسته به این غول نفتی را هدف قرار دهد. این نوع حملات هدفمند سبب شده تا ضمن کاهش تولید نفت عربستان سعودی و خسارت به توان اقتصادی این کشور، فشارها بر صندوق ذخیره ارزی این کشور نیز افزایش یابد که در نتیجه کاهش رفاه عمومی را در پی داشته است. از سوی دیگر حملات پهپادی انصارالله نشان داد که هیچ نقطه‌ای از خاک عربستان سعودی نمی‌تواند امن باشد که این مسئله روند جذب سرمایه برای پیشبرد برنامه سند چشم‌انداز 2030 را با دشواری همراه کرده است. حملات پهپادی انصارالله به نیروهای ائتلاف نقطه عطفی در روند درگیری میان طرفین بود. روند حملات نشان می‌دهد که از 2018 به‌صورت جدی مطرح و در 2019 و 2020 به اوج خود رسید، با وجود این در اوایل 2021 اندکی از دامنه این حملات کاسته شده است چراکه تلاش بایدن برای خروج جنبش مردمی انصارالله از لیست تروریستی از یک‌سو و حرکت موفق انصارالله برای تسلط بر مأرب؛ تمرکز انصارالله را از حمله پهپادی به مواضع ائتلاف دور کرد. در چنین شرایطی اما اهداف مختلفی برای انصارالله در نظر گرفته شده است که طیفی از بازدارندگی علیه باصطلاح ائتلاف سعودی تا ارتقای جایگاه خود در آینده یمن مطرح می‌شود.

 

خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ ۰۸:۰۲ Asia/Tehran