• رویکرد جهاد و مقاومت مسلحانه علیه اشغالگری و طرح همه پرسی ملی مکمل یکدیگر برای حل مساله فلسطین هستند

در قسمت اول مقاله راهکار ایران برای حل مسئله فلسطین، طرح برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین، بررسی خواهد شد.

جبهه استکبار به‌ ویژه در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا و اکنون در دوره جو بایدن  به ‌دنبال اجرای طرح ننگین معامله قرن بوده است تا به خیال خود روند عادی‌ سازی جریان سازش‌کار و مرتجع عربی را با رژیم اشغالگر قدس سرعت و تداوم بخشد. دراین برنامه تلاش ما آن است که شما را با  طرح پیشنهادی آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره آینده فلسطین آشنا کنیم. در این ارتباط راه حل مردمی و دموکراتیک، مراجعه به آراء عمومی مردم بومی فلسطین اعم از کسانی که در داخل فلسطین اشغالی اقامت دارند و یا در اردوگاه های آوارگان فلسطین در کشورهای مختلف زندگی می کنند، می باشد .  

باید توجه داشت جمهوری اسلامی ایران در قبال حل مساله فلسطین دو راهکار را به ‌طور همزمان و مکمل هم ارائه  نموده است: راهکار مقاومت و راهکار برگزاری همه ‌پرسی. برگزاری همه پرسی در فلسطین یک راهکار سیاسی است و در کنار آن  راهکار مقاومت برای رسیدن به آزادی قدس شریف از یوغ حاکمیت غاصب رژیم صهیونیستی است. در واقع این دوشاخص مکمل یکدیگرهستند. پیشنهاد و تاکید ایران آن است که نمی توان صرفا به اقدام های سیاسی برای تعیین سرنوشت مردم فلسطین بسنده کرد بلکه باید تا رسیدن به شرایطی که بتواند یک همه پرسی عادلانه درباره آینده فلسطین برگزار کنند، مبارزه و مقاومت علیه سیاستهای توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی در بین همه فلسطینی ها و مسلمانان جهان در اقصی نقاط جهان ادامه یابد.   

 طرح مبتکرانه ایران ، ساز و کاری روشن برای از بین بردن رژیم غاصب قدس مطابق با قواعد و مقررات بین ‌المللی ارائه می‌دهد. 

در حال حاضر دو رویکرد در خصوص مساله فلسطین در عرصه منطقه ای و جهانی مطرح است .یکی رونمایی از آنچه که طرح معامله قرن  خوانده می شود و قصدش نابودی حقوق فلسطینی ها و عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با رژیم اشغالگر قدس است و دیگری ادامه جهاد و مقاومت بموازات  طرح ایران در مورد برگزاری  همه‌ پرسی از فلسطینی های داخل و خارج فلسطین زیر نظر سازمان ملل است.

با مقایسه طرح همه ‌پرسی ایران با سایر طرح‌های جریان سازش‌کار که به جهت عادی سازی روابط رژیم آپارتایدی صهیونیستی با دیگران است طرح اصولی ایران با اتکا به رویکرد مقاومت، گام مهمی در حمایت ازمردم مظلوم فلسطین است . شاخص مقاومت در بستر رخداد‌های تاریخی چند دهه گذشته شکل گرفته است؛ هویت اشغال‌ گرایانه رژیم اشغالگر قدس، موجب شد فلسطینیان و از جمله جنبش مقاومت اسلامی حماس، همواره نگاهی خصمانه به این رژیم داشته و موجودیت نامشروع آن را به مخاطره اندازند. مقاومت اسلامی اساساً در برابر ظلم، تجاوز و اشغالگری، دین‌ستیزی، سلطه استکبار و متحدان آنها شکل گرفته و هدفش حفظ حقوق، دفع ستم، رفع اشغال، حفظ استقلال و جلوگیری از سلطه مطابق آموزه‌ ها و احکام دین است. عدالت ‌محوری، ظلم‌ ناپذیری، دفاع از مظلوم و نفی سلطه کفار از جمله مهم ترین مؤلفه‌ها در این چهارچوب هستند. بازپس ‌گیری سرزمین‌ های اشغالی در فلسطین، دفاع از تمامیت ارضی، جلوگیری از غارت منابع و ثروت، حفظ استقلال و حق تعیین سرنوشت، از جمله اهداف مشخص و عینی شاخص مقاومت فلسطین می‌باشند که منطبق بر قواعد حقوق بین الملل هستند. 

از سوی دیگر، ایران برای حل مساله فلسطین، صرفا بر راهکار نظامی، متمرکز نشده است و به سراغ پیشنهادی سیاسی- حقوقی نیز رفته است. در واقع، از دید رهبر معظم انقلاب، «ایران، راه ‌حلی عادلانه و کاملاً دموکراتیک را پیشنهاد کرده‌ است: همه‌ فلسطینی‌ها، چه ساکنان کنونی آن و چه کسانی که به کشورهای دیگر رانده شده و هویت فلسطینی خود را حفظ کرده‌اند، اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی، در یک همه ‌پرسیِ عمومی، با نظارتی دقیق و اطمینان ‌بخش شرکت کنند و ساختار نظام سیاسی این کشور را انتخاب نمایند و همه‌ فلسطینیانی که سال ها رنج آوارگی را تحمل کرده ‌اند، به کشور خود باز گردند و در این همه‌ پرسی و سپس تدوین قانون اساسی و انتخابات، شرکت نمایند. آنگاه صلح برقرار خواهد شد».

 «طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله فلسطین، یک طرح کاملا اجرائی و مبتنی بر اصل حق تعیین سرنوشت مردم بوده و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی، برگزاری انتخابات با مشارکت مردم اصلی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی، تشکیل نظام سیاسی منتخبِ اکثریت براساس همه پرسی و نهایتاً تصمیم‌ گیری از سوی نظام سیاسی منتخبِ اکثریت برای سایر ساکنین در فلسطین اشغالی که مردم اصلی آن محسوب نمی شوند، را دنبال می کند. بر اساس این طرح، همه فلسطینیان واقعی اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی در داخل و خارج از سرزمین‌ های اشغالی در همه پرسی شرکت کرده و با مراجعه به افکار عمومی، نظام حاکم بر سرزمین خود را تعیین می‌کنند». 

اندیشه رهبر انقلاب اسلامی در مورد فلسطین بسیار روشن است. از این نظر که ایشان اعتقاد دارند که سرزمین ‌های اسلامی غصب و اشغال شده و تنها راه‌ حل بحران و موضوع فلسطین، مقاومت و مبارزه است. چون آن رژیمی که اکنون در سرزمین‌ های اشغالی حضور دارد، فقط زبان زور را می ‌فهمد. لذا در گام‌ های اولیه نمی ‌توان با آن از مبنای حقوقی و انسانی صحبت کرد. همچنان که در این چند دهه اخیر هم تاریخ ثابت کرده که این رژیم به هیچگونه مبنایی از لحاظ حقوقی، بین‌المللی، اخلاقی و انسانی پایبند نیست و مقاومت تنها زبانی است که این رژیم درک می‌ کند.

ایران اعتقاد دارد که مقاومت و مبارزه زمینه ساز برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین است و در گام آخر این مردم فلسطین- از ادیان مختلف اسلام، مسیحیت و یهودی- خواهند بود که سرنوشت خودشان را تعیین خواهند کرد و ایران به‌عنوان یک نظام مردم‌سالار مقاومت و همه پرسی را مکمل یکدیگر می داند. رویکرد مقاومت با درهم کوبیدن رژیم صهیونیستی ،  در نهایت منجر به این می شود که مردم فلسطین، همسو با اصل تعیین سرنوشت ،خود نظام حکومتی حاکم بر کشورشان را تعیین کنند.

 محسن فائضی، کارشناس مسائل رسانه‌ای فلسطین معتقد است که منظومه ادبیاتی رهبر انقلاب اسلامی درباره فلسطین ، نه مقاومت و نه همه ‌پرسی را نفی نکرده است. رهبر انقلاب به صراحت هرگونه خشونت و طرح ‌هایی مانند به دریا ریختن یهودیان را رد کرده‌اند. لذا شاخص همه ‌پرسی فضای حقوقی و دیپلماتیک دارد و نشان می‌ دهد که ایران می‌ خواهد مردم یک جامعه به حق خود برسند. از سوی دیگر، باتوجه به جنایات و خشونت صهیونیست ها، رهبری بر مبارزه و مقاومت تاکید می‌ کنند.

هدف از طرح همه ‌پرسی که از دیدگاه کارشناسان فلسطین وجهه کاربردی، سیاسی و رسانه ‌ای دارد، گرفتار کردن مدعیان حقوق بشر و دموکراسی غرب در تله ادعاهای خودشان و در نتیجه افشای چهره واقعی آنان است. ثبت طرح همه ‌پرسی در سازمان ملل تقریباً در اردوی جبهه رسانه‌ ای سلطه با سکوت رسانه‌ ای اتفاق افتاد و رسانه‌های عربی و غربی مرتجع سعی کردند از پرداختن به آن خودداری کنند. چرا که این طرح بر اساس قواعد مورد احترام بین‌المللی، بر تعیین سرنوشت فلسطین از طریق همه‌ پرسی از ساکنان اصلی آن اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی تاکید دارد. در واقع، ستون فقرات طرح ایران، تاکید بر مساله حق تعیین سرنوشت توسط خود مردم فلسطین است.

اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰ ۱۲:۴۹ Asia/Tehran