• نقشه راه مساله فلسطین از منظر رهبر انقلاب اسلامی ایران

در قسمت دوم مقاله راهکار ایران برای حل مسئله فلسطین، طرح همه پرسی ملی بموازات ادامه مقاومت در اندیشه رهبر انقلاب، بررسی خواهد شد.

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در 29 مهر 1379(20 اکتبر 2000م) نخستین بار طرح همه ‌پرسی درباره فلسطین را وارد ادبیات سیاسی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران کردند. در بیانات ایشان، چند عبارت و گزاره راهبردی وجود دارد که به تبیین نگاه جمهوری اسلامی ایران می پردازند. ایشان با بیان اینکه: جوانان امّتِ اسلام، در فلسطین پرچم جهاد را برافراشته‌ اند و با جان خودشان، از عزّت، هویت و هستی خود، دفاع می ‌کنند و به مجاهدت می‌ پردازند. من به برادران و خواهران فلسطینی عرض می‌کنم: جهادتان را ادامه دهید. تاکید بر مقاومت در عین پیگیری دیپلماتیک و سیاسی مساله فلسطین را دارند. راه علاج و نهایی مردم مظلوم فلسطین: جهاد و ایستادگی و مقاومت شجاعانه در برابر اشغالگران است. تشکیل دولت فلسطین از بحر تا نهر با بازگشت همه فلسطینی‌ ها به کشور خود و سخن گفتن با زبان دشمن با حفظ اقتدار و قدرت مسلحانه ایجاد می گردد. مسلح شدن کرانه باختری، یک ضرورت است. هر طرح عملیاتی باید بر مبنای اصلِ همه‌ی فلسطین برای همه‌ی مردم فلسطین باشد. مقاومت شجاعانه از سوی مردمی که خانه و کشورشان اشغال شده، در همه‌ی میثاق‌ های بین ‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در جای دیگری از بیانات با تاکید بر لزوم حضور مردم و جوانان برای آزادی قدس شریف می فرمایند: اگر سرنوشت قضیه فلسطین، دستِ چند نفر سیاستمدار باشد، مردم در آن نقشی نداشته باشند، سرنوشت همان می‌شود که دیدید: ذلّت پشت سرِ ذلّت؛ عقب‌نشینی پشت سرِ عقب‌نشینی؛ میدان دادن به دشمن؛ سنگرها را یکی پس از دیگری به نفع دشمن زورگو، متجاوز، پُر رو و وقیح، خالی کردن است. سران کشورهای عربی با سکوت و انفعال خود در واقعه تلخ کمپ ‌دیوید موجب کمرنگ کردن مسئله‌ فلسطین در ذهنیّت جوامع مسلمان شدند و این خیانت بزرگی بود به آرمان فلسطین. در راه آزادی فلسطین لزوم تمرکز بر دشمن واحد در کشورهای عربی و پرهیز از تنش و جنگ در جوامع مسلمان واجب است و دولت‌های مسلمان، در راه نجات فلسطین باید به کشورهای خط مقدّم، کمک‌های واقعی بکنند. در گذشته بعضی از دولت‌ها حتّی از پشت هم به جبهه کشورهای خط مقدّم، خنجر زده‌اند! نمونه بارز آن، دولت ایران در عهد پهلوی است.

آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)ضمن تاکید بر نقش رژیم صهیونیستی در ایجاد انشقاق در جهان اسلام و بیهوده بودن مذاکره با این رژیم غاصب و توسعه طلب می فرمایند: رژیم اسرائیل به وسیله قدرتمندان سیاسی و اقتصادی دنیا اصلاً برای این به وجود آمده است که نگذارد دنیای اسلام، اتّحادی به خود ببیند؛ عزّتی به خود ببیند؛ نگذارد مسلمان‌ها یک واحد عظیم تشکیل دهند که مبادا خطر بشوند. ساده‌ لوحند کسانی که خیال می‌ کنند می‌شود با این رژیم گفتگو کرد. هر گفتگویی برای رژیم صهیونیستی به منزله باز کردن یک میدان برای جلو آمدن اوست. دیروز او را در گفتگوها کمک کردند، امروز آمدند مدّعی مسجدالاقصی شدند. تهدید و تطمیع به‌عنوان ابزارهای طرف غربی- عبری به کار می رود. و مبارزه با خیانت به آرمان قدس که به دست مزدوران سیاسی و فرهنگی دشمن در کشورهای اسلامی انجام می‌شود، لازم است. دل بستن به مذاکره با اسرائیل و فراموشی جهاد و مقاومت در برخی گروه‌های فلسطینی، حرکت به سمت مذاکره با رژیم فریبکار و دروغگو و غاصب، خطای نابخشودنی بزرگی است که پیروزی ملت فلسطین را به عقب می‌اندازد و جز خسران چیزی عاید آن ملت ستم‌ کشیده نمی ‌کند.

آیت الله خامنه ای مدظله العالی معتقدند:  رژیم صهیونیستی در سرزمین مغصوبِ فلسطین، یک رژیم نژادپرست است. مگر از یک رژیم نژادپرست می شود انتظار عدالت و انصاف داشت. ملتی را از خانه و میهن خود، بیرون کرده ‌اند و کسانی که مانده ‌اند، محکوم بیگانه‌هایی هستند که به آن جا کشانده شدند؛ این ملت را مگر می‌شود ساکت کرد؟ دستگاه‌های استکبار از ایران اسلامی گله می‌کنند که شما با روند صلح مخالفید. ما البته با چنین سیاستی مخالفیم. خیال خامی است که شما خیال کنید یک ملت را می‌شود از صفحه تاریخ محو کرد و به جای آن یک ملت جعلی به وجود آورد! ملت فلسطین فرهنگ، تاریخ، تمدن و سابقه دارد. راه علاج هم یک راه بیشتر نیست. من به کسانی که مسأله خاورمیانه را یک مسأله بحرانىِ دنیا می‌دانند، می‌گویم تنها راه مهار کردن یا از بین بردن بحران خاورمیانه این است که ریشه بحران خشک شود. ریشه بحران چیست؟ رژیم تحمیلی صهیونیستی در منطقه است. باید آوارگان فلسطینی از لبنان و هر نقطه دیگر به فلسطین برگردند. مردم اصلی فلسطین - چه مسلمان، چه مسیحی، چه یهودی - رفراندوم کنند و تصمیم بگیرند که چه رژیمی بر کشورشان حاکم باشد.

 آیت الله خامنه ای تاکید می کنند: امروز ملت مسلمان فلسطین، با نام اسلام و با شعار اسلام به میدان آمده است. دشمن فوراً فهمید قضیه چیست. وقتی که در دهه قبل، انتفاضه در فلسطین شروع شد، دشمنان زودتر از همه احساس خطر کردند. دیدند باید این را نابود کنند؛ چون به نام اسلام است. لازم می‌ دانم به سران کشورهای عربی مسؤولیت بزرگی را که امروز متوجّه آنهاست، یادآوری کنم. امروز امت اسلام از سران عرب انتظار دارد. سران عرب می ‌توانند با تصمیم‌ های درست، برای خودشان آبروی ابدی کسب کنند. البته مسأله فلسطین با این اجلاس‌ها حل نمی ‌شود؛ اما این اجلاس‌ ها می‌توانند مطالبات ملت فلسطین را به دنیا عرضه کنند. فوری‌ ترین مطالبات ملت فلسطین این است که عاملان کشتار فلسطینی‌ها باید در یک دادگاه اسلامی یا عربی، محاکمه و مجازات شوند. قدس شریف و شهر بیت‌المقدس باید از وجود صهیونیست‌ها به‌ کلّی پاکسازی شود؛ اجازه داده شود که ملت فلسطین آزادانه نسبت به آینده و سرنوشت خود تصمیم بگیرد. این قراردادها هیچ تأثیری و هیچ فایده‌ای ندارد. و مایه شرمندگی کسانی خواهد شد که این قراردادها را بسته‌اند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تلفیق مقاومت مسلحانه و ادامه پیگیری حقوقی ماجرا در سازمان ملل یعنی طرح همه‌ پرسی ضروری می دانند . و بر این اساس معتقدند موجودیّت اسرائیل در گروِ نابودی تدریجی هویّت و موجودیّت فلسطین است. و علاج این واقعه، مقاومت قاطع و مسلحانه‌‌ در مقابل این رژیم است؛ایشان درباره ضرورت ادامه مقاومت در برابر رژیم اسرائیل می گویند:  در مقابله‌‌ با رژیم صهیونیستی، باید از سوى فلسطینى‌‌ها دست قدرت نشان داده بشود. کسى گمان نکند که اگر چنانچه موشک‌هاى غزه نبود، رژیم صهیونیستى کوتاه مى‌‌آمد. کرانه‌‌ى باخترى هم مثل غزه باید مسلح شود. چون دست قدرت لازم است‌‌. آمریکا به پیشنهاد ایران درباره‌ی همه ‌پرسی توجه کند و با تصمیمی شجاعانه، خود را از گره ناگشودنی کنونی نجات دهد. سند صداقت دولت‌های مسلمان نیز در جانبداری از ملت فلسطین، قطع روابط آشکار و پنهان سیاسی و اقتصادی با آن رژیم است. دولت‌هایی که میزبان سفارتخانه‌ها یا دفاتر اقتصادی صهیونیست‌ها هستند، نمی‌توانند مدعی دفاع از فلسطین باشند و هیچ شعار ضد صهیونیستی از سوی آنان، جدی و واقعی تلقی نخواهد شد.

آیت الله خامنه ای همچنین حمایت از مردم فلسطین را، وظیفه‌ای دینی و نیز فریضه‌ای انسانی و فراتر از حوادث و تحولات سیاسی می داند . بر این اساس ایران ضمن حمایت همه جانبه از مردم فلسطین از همان ابتدا بر نادرستی روش‌های سازش‌کارانه تأکید دارد زیرا آثار زیان‌بار و خسارت‌های سنگین آن را بارها به مجامع بین المللی گوشزد کرده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی معتقدند فرصتی که به روند سازش داده شد، آثار مخرّبی در مسیر مقاومت و مبارزه‌ی ملّت فلسطین برجای گذاشت ، امّا تنها فایده‌ی آن، اثبات نادرستی مسیر سازش  در عمل بود. مخالفت ایران با آنچه بدان گفتگوی صلح خاورمیانه می‌گویند، به دلیل ناعادلانه، استکباری و تحقیر آمیز و غیرمنطقی بودن آن است.

 

خرداد ۰۱, ۱۴۰۰ ۰۷:۲۸ Asia/Tehran