• نکات کلیدی رهبر انقلاب اسلامی ایران در متن سخنان ایشان درباره همه پرسی

در قسمت سوم مقاله راهکار ایران برای حل مسئله فلسطین، جایگاه طرح همه پرسی نسبت به راهبرد مقاومت، بررسی خواهد شد.

طرح همه ‌پرسی جمهوری اسلامی ایران، مقاومت مسلحانه، جهاد و ایستادگی را نفی نمی‌کند؛ بلکه قصد تکمیل آن را دارد. برای آزادی قدس شریف، نیاز به راهبردی جامع و کامل است. رژیم صهیونیستی هم به طور سیاسی در حال فعالیت است و هم مشغول جنایات و اشغال نظامی می‌باشد. لذا برای مقابله با آن، جبهه مقاومت نیز باید همزمان در محور سیاسی- حقوقی و نظامی، فعالیت کند. طرح همه ‌پرسی، مبتنی بر مقاومت است و مقاومت دو جنبه دارد. جنبه جهادی و مبارزه‌ مسلحانه است و جنبه مقاومت در برابر صلح و سازش که عمدتا توسط آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و مثلت عربی - عبری - غربی مطرح می‌شود و این طرح، هر دو جنبه را دارد. طرح ایران در عین حال که مقاومت را به عنوان یک راهبرد اصلی مطرح می‌کند، طرح سیاسی را هم مطرح می‌کند و هیچگونه تضعیفی در چارچوب راهبردهای مقاومت را نمی‌پذیرد.

درزمان اشغال، که قواعد و سازمان‌ های بین‌المللی در برابر اشغالگر منفعلانه عمل می‌ کنند، مقاومت مسلحانه باید وجود داشته باشد تا مردم از خود در برابر اشغالگران دفاع کنند. هرچند رسانه‌های غربی، مزورانه، مقاومت مشروع فلسطینی ها را در برابر توسعه طلبی رژیم صهیونیستی ، تروریست می خوانند و اقدام های  تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی در حذف و ترور مخالفانش در داخل و خارج فلسطین را صلح ‌طلبانه معرفی می‌کنند. برگ برنده مقاومت دراین میدان، باید به عنوان اهرمی برای فشار علیه صهیونیست‌ها عمل کند. تقویت مقاومت در میدان نبرد، به تقویت امکان اجرای  طرح همه پرسی ، خواهد انجامید. زیرا مقاومت، هدف نیست، بلکه وسیله‌ای برای مبارزه برای بدست آوردن حقوق فلسطینی ها در تعیین سرنوشت خود و آزادی قدس است. همه ‌پرسی جمهوری اسلامی ایران نیز، یک وسیله و ابزار برای آزادی فلسطین و قدس شریف می‌باشد. 

به گفته حسین کنعانی‌ مقدم، کارشناس مسائل فلسطین، یکی از دلایل اهمیت طرح پیشنهاد همه ‌پرسی، به زمان ارائه و تصویب این طرح در سازمان ملل ارتباط دارد.  این طرح در زمانی تهیه شد که قدرت نیرو‌های مقاومت فلسطین به مرحله‌ای رسیده بود که قدرت بازدارندگی را در مقابل رژیم صهیونیستی به ‌دست آورده بودند و توانسته بودند با اقدامات مختلف جهادی در مقابل صهیونیست‌ها مقاومت کنند. یعنی این طرح از موضع قدرت مطرح شد و تلفیقی شد از قدرت سیاسی و نظامی، هم‌ پوشانی شاخص همه ‌پرسی و مقاومت. بدین ترتیب، ضمن تاکید بر ادامه جهاد و مقاومت مسلحانه، طرح سیاسی- حقوقی نیز از جانب ایران مطرح شد. مقام معظم رهبری ایران با طرح این موضوع عملا یک طرح سیاسی را در معرض قضاوت جهانیان و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای قرار دادند. ایران، با این موضوع، طرح سیاسی خود را ارائه داد و اعلام کرد که راهکار حل مساله این است که فلسطینیانی که در فلسطین متولد شدند و ساکن فلسطین بودند و هویت فلسطینی دارند، چه مسلمان و چه مسیحی و چه یهودی، باید برگردند به سرزمین‌های خودشان و با یک همه ‌پرسی و به عبارتی رفراندوم سرنوشت خودشان را تعیین کنند.

راهکار سیاسی ایران، طرح‌های مبتنی برتشکیل  دو دولت در سرزمین فلسطین  و پذیرش ماهیت رژیم صهیونیستی را رد می‌کند و سیاست «سرزمین فلسطین من البحرالی النهر» را مورد تاکید قرار می دهد. در واقع، شاه‌ کلید‌ این طرح،حفظ یکپارچگی سرزمین فلسطین است. ازآنجا که رژیم صهیونیستی می‌داند اجرای طرح جمهوری اسلامی ایران مبنی بر رجوع به آراء عمومی همه فلسطینی های بومی اعم از یهودی ،مسلمان و مسیحی  مساوی با نابودی رژیم غاصب قدس است ؛ به همین خاطر رژیم حاکم بر تل آویو و امریکا سعی می‌کنند در مقابل این سیاست دیپلماتیک و منطبق با نُرم های مورد پذیرش  نظام بین ‌الملل،اقدامات کارشکنانه انجام بدهند که خود این اقدامات منجر به بی اعتباری بیش از پیش  رژیم صهیونیستی  و امریکا در نزد افکار عمومی مردم جهان می شود.

ایران، ضمن تاکید بر مقاومت و جهاد مسلحانه  علیه رژیم صهیونیستی، با ارائه طرح همه پرسی ، صهیونیست ها را در مقابل سیاستی قرار داد که باید حتما به آن پاسخ دهند. اگر پاسخ مثبت بدهند یعنی نابودی رژیم صهیونیستی و اگر پاسخ منفی بدهند یعنی مقابله کردن با خواست دموکراتیک نیروهای فلسطینی و عملا به بن بست کشاندن اقدامات دموکراتیک در داخل سرزمین‌های فلسطینی که عملا خود صهیونیست‌ها محکوم به شکست در این طرح هستند. 

طرف‌های مختلف چه فلسطینی، چه گروه‌های مقاومت، چه گروه‌های جهادی و حتی احزاب و گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی عرب در خصوص طرح ایران هیچ‌گونه موضع‌گیری منفی نداشتند. برخی گفتند این طرح، با استفاده از اهرم مقاومت عملی است و بعضی دیگر نیز بر دشواری تحقق آن تاکید داشتند. اما به طور کلی همه گروه‌های فلسطینی استقبال خود را از پیشنهاد ایران اعلام کردند. پس این طرح می ‌تواند، طرح همه جانبه ‌ای باشد که در عین حالی که حقوق ملت فلسطین را مورد توجه قرار می ‌دهد، مانع از تحقق نقشه‌ های رژیم غاصب قدس برای ایجاد درگیری میان مسلمانان، مسیحیان و یهودیان در سرزمین‌های اشغالی باشد. در واقع، ایران با این طرح به صراحت اعلام کرده که در پی جنگ ادیان نیست، بلکه با نظام تروریستی، آپارتایدی و صهیونیستی مخالف است که حقوق ملت‌ها را نادیده گرفته و ملت فلسطین را آواره کرده است. نکته‌ مهم دیگر که در این طرح مورد تاکید قرار گرفته است، بحث توجه جدی به آوارگان فلسطینی و بازگشت آنها از سرزمین ‌ها و اردوگاه‌ های مختلف به کشورشان برای نقش‌آفرینی در آینده‌ فلسطین می‌باشد.

طرح همه پرسی برای رژیم صهیونیستی غیرقابل قبول است و از همان ابتدا مشخص بود که صهیونیست‌ها نسبت به این موضوع موضع منفی خواهند گرفت. ایران داعیه‌ی مقاومت و آزادسازی فلسطین و مبارزه با صهیونیست‌ها را دارد. واقعیت میدانی در حال حاضر به این صورت است که دشمن غدار مسلح یک سرزمین را اشغال کرده، حقوق اولیه‌ فلسطینی‌ها را نقض می‌کند و به هیچ اصول و مبنایی چه از بعد اخلاقی و چه از بعد حقوق بین‌الملل هم احترام نمی‌گذارد. آیا این طرح همه ‌پرسی بدون اینکه مبارزه‌ مسلحانه، زمینه و پیوست آن باشد به موفقیت می‌ رسد؟ این طرح، نگاه نهایی ایران در بحث فلسطین را مطرح می‌کند؛ اما آیا رژیم صهیونیستی حاضر است که به همه ‌پرسی رضایت دهد؟ پاسخ منفی است.

ما با یک رژیم اشغالگر و توسعه طلب طرف هستیم و در نهایت باید از طریق مقاومت و آزادسازی سرزمین‌ های فلسطینی به اجرای این طرح برسیم و در واقع، این هدف نهایی با مقاومت به‌ دست می‌آید. چون رژیم غاصب قدس و آمریکا هیچ وقت حاضر نمی ‌شوند که طرح همه‌ پرسی را بدون پشتوانه میدانی و عملیاتی، بپذیرند. زیرا طرح ایران، یعنی آزادسازی فلسطین و درنهایت نابودی رژیم صهیونیستی از طریق مراجعه به آراء عمومی ، لذا منافاتی با مقاومت مسلحانه و مقاومت مردمی ندارد و برای رسیدن به آن اهداف طرح همه ‌پرسی، باید مقاومت در دستور کار قرار بگیرد و می ‌توان گفت که مقاومت و جهاد، پیوست این طرح است. در واقع پیش ‌زمینه برگزاری همه ‌پرسی و شرکت صاحبان اصلی فلسطین در آن، از میان رفتن موجودیت جعلی به نام اسرائیل است. لذا برای نابودی این رژیم جعلی نیز باید به سلاح مقاومت اتکای جدی و حداکثری داشت. به عبارت دیگر، برای صلح در فلسطین، ابتدا باید رژیم غاصب از میان برداشته شود و سپس برای تعیین جایگزین آن، صاحبان واقعی آن باید تصمیم بگیرند.

 طرح همه‌پرسی زمانی اجرا خواهد شد که بر اثر مقاومت و جهاد مسلحانه، دشمن صهیونیستی، چاره‌ای جز اجرای همه‌پرسی نداشته باشد و به همین دلیل نیز طرح همه‌پرسی و مقاومت، مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل رهبر انقلاب در عین تاکید بر پیگیری سیاسی و دیپلماتیک همه ‌پرسی، در سال‌های اخیر بر تسلیح کرانه باختری نیز تاکید کرده‌اند که نشان از هم پوشانی مقاومت مسلحانه و همه ‌پرسی دارد....

خرداد ۰۸, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۸ Asia/Tehran