• فرصت‌های طرح همه ‌پرسی برای جریان مقاومت از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران

در قسمت پنجم مقاله راهکار ایران برای حل مسئله فلسطین، ماهیت انسانی طرح همه پرسی ملی در فلسطین، بررسی خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران راهکار و راهبردی برای فلسطین تعریف کرده با نام همه پرسی ملی در فلسطین. این راهبرد دو بخش دارد. بخش اول مقاومت است در برابر توسعه طلبی ها و جنایت های صهیونیست‌ها، تا زمانی که موجودیت سیاسی آنها به پایان برسد. بخش دوم هم تعیین سرنوشت فلسطین به دست ملت فلسطین هست. در واقع مطرح شدن طرح همه ‌پرسی تکمیل اقدام مقاومت برای رسیدن مردم مظلوم فلسطین به حقوق خود است. شاخص همه پرسی در حقیقت، یک مفهوم متعالی در خودش به همراه دارد. در حقیقت همه ‌پرسی یک شاخص انسانی و متعالی و الهی در ادامه مسیر مقاومت است و در حقیقت میدان عمل را تکمیل می‌کند.

خالد قدومی، نماینده جنبش حماس در ایران، ضمن تایید همه‌ جانبه طرح همه ‌پرسی، بر ادامه مقاومت مسلحانه و دفاع مردمی از قدس، تاکید کرده و افزود که ایران، مهم‌ ترین حامی مقاومت است و این امر را همه می ‌دانند. طرح ایران، از لحاط اخلاقی و حقوق بشری نیز مورد تایید حماس قرار دارد. اما باید بدانیم که دموکراسی و حقوق بشر، صرفا در لفظ، مورد تاکید سران غربی قرار دارد. به همین خاطر، مردم فلسطین تا آزادی کامل، بر گزینه مقاومت اصرار دارند. زیرا مقاومت، علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی، حق انسانیِ مُسَلم مردم فلسطین و گروه ‌های مسلح فلسطینی است؛ البته مقاومت مردم فلسطین و گروه‌ های مسلح فلسطینی، ناظر بر ابعاد سیاسی، دیپلماتیک و رسانه ‌ای نیز است. دلیل حمایت از طرح ایران نیز، سابقه جمهوری اسلامی در حمایت از حق دفاع مشروع مردم فلسطین و گروه‌های مسلح فلسطینی است.

 ایران اعتقاد دارد فلسطین با مقاومت آزاد می‌شود و نه با طرح‌های سیاسی. اصول ایدئولوژیک و واقعیات میدانی نیز این نظریه ایران را تایید می‌ کنند. آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  نیز معتقد به مقاومت هستند که این امر ریشه در آموزه‌ های دینی و قرآن دارد. اما طرح همه پرسی، به‌ عنوان یک طرح حقوقی - سیاسی، برای تقویت دفاع و جهاد مطرح شده تا جریان محافظه ‌کار که در پی مذاکره و حل سیاسی مساله اشغال فلسطین است، به استاندارد های دوگانه غرب در قبال فلسطین پی ببرد و متوجه شود که هیچ راهی جز مقاومت نیست. از این رو این طرح در جهت تقویت مقاومت است و نه تضعیف آن. طرح معامله قرن کاملا نشان داد که آمریکا دست رژیم صهیونیستی را برای هر جنایت و اقدام ضد حقوق بین‌ الملل و حتی قطعنامه‌های سازمان ملل باز گذاشته تا این رژیم در کرانه باختری احساس محدودیت نداشته باشد. ماجرای ضمیمه کردن بلندی‌ های جولان سوریه، علیرغم همه مخالفت‌ها نشان از بی ‌اثر بودن مسیر سازمان ملل دارد. ترامپ، بایدن و نتانیاهو، تمامی حدود 50 قطعنامه شورای امنیت در مورد کرانه باختری- به‌عنوان یک منطقه اشغالی و همچنین قدس شرقی- را نقض کردند. این موضوع آشکار کرد که جهان غرب قانون ‌مدار نیست، بلکه قدرت ‌مدار است و از جنایات رژیم صهیونیستی حمایت می کند.

ماهیت انسانی طرح همه پرسی ملی در فلسطین و دموکراسی، با رویکرد جهاد و مقاومت مسلحانه علیه اشغالگری هیچ منافاتی ندارد. دلیل این امر نیز به رویکرد وحشیانه طرف مقابل باز می‌ گردد. در طول 73 سال از تشکیل رژیم غاصب قدس، جنایتکارترین، کودک ‌کُش ‌ترین، و تروریست ‌ترین دولتی که در روی زمین وجود دارد، رژیم غاصب صهیونیستی در تل آویو است، پس مسئله مقاومت مسلحانه و نبرد با اشغالگری در حوزه سخت باید ادامه داشته باشد و هر روز هم تقویت شود، چون ایده مقاومت منطبق بر منشور سازمان ملل و قواعد حقوق بین الملل با محوریت دفاع مشروع است. این طرح همه‌ پرسی، یک حرکت در قالب مقاومت فعال است، یعنی پاسخی است به کسانی که در خصوص مقاومت مسلحانه این مسئله را بیان می‌ کنند: « کسانی که به آزادی قدس شریف اعتقاد دارند فقط اسلحه در اختیار می ‌گیرند و کشورهای حامی آنها فقط در این حوزه حمایت می‌ کنند». اما این طرح همه ‌پرسی ملی،  واجد ویژگی‌های قدرت نرم و ابتکارات حقوقی و سیاسی نیز است. ایران بر اساس این طرح می‌ تواند تاکید کند که همه کسانی را که در پی بازگشت به وطن واقعی و مادری خودشان هستند، در حوزه سیاسی- حقوقی حمایت می‌ کند و طرح‌های قابل اجرایی برای آنها دارد.

ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران اعتقاد دارد: علت و دلیل این پیشنهاد این است که جهان مورد امتحان قرار بگیرد، امتحانی از برقراری عدالت و آزادی. ما اعتقاد داریم پیشنهاد رهبرانقلاب اسلامی ایران، همان پیشنهادی است که مردم فلسطین و اصول دموکراسی، در پی آن بوده‌ اند. زیرا این رژیم اشغالگر، فلسطین را اشغال کرده و یهودیانی از نقاط مختلف، اروپای شرقی و غربی، فلسطین را اشغال نموده اند و حق و عدالت را زیر سوال برده اند. با مشارکت اشغالگران نمی‌شود رفراندوم عادلانه و منصفانه‌ای برگزار شود و یک حکومت مشترک داشته باشیم. چرا که ورود آنها، عدالت و آزادی را زیر سوال برده و آزادی ما را سلب کرده است. رژیم صهیونیستی نمی‌تواند به خاطر آن ویژگی اشغالگری که دارد، حکومتی را ایجاد کند که در آن عدالت برقرار است. زیرا بنیان و وجود آن بر اشغالگری و نژاد پرستی شکل گرفته است. سرنوشت فلسطین تنها با مشارکت سیاسی بومیان اصلی این سرزمین، باید مشخص شود. تکیه ‌گاه مقاومت مسلحانه فلسطین، ایران، به عنوان یک ستون امن برای مقاومت است. مقاومت معتقد است که سرزمین ما باید به صاحبان آن برگردد و ما حکومت خودمان را از نو تاسیس کنیم. زیرا محال است حکومت مشترکی بین صهیونیست‌ها و مردم فلسطین تشکیل شود.

سلمان رضوی کارشناس مسائل فلسطین در ایران  با تاکید بر ماهیت انسانی طرح همه پرسی ملی در فلسطین معتقد است که این طرح، تکمیل کننده و در واقع ادامه مقاومت است. طرح همه‌ پرسی در حقیقت تکمله مقاومت و در حقیقت راهکار مقاومت برای زمانی هست که اشغالگران، از جایگاه خود عقب‌نشینی کرده باشند. در حقیقت در مقاومت دیدگاه تهاجمی وجود ندارد و مقاومت همانطور که از نام آن بر می‌آید،دفاع از خود در مقابل دشمن ظالم است که زبانی جز زبان اسلحه و زور را نمی ‌فهمد و تا زمانی که در مقابلش با سلاح نایستید،حاضر نیست ذره‌ ای از حقوق ‌تان را به رسمیت بشناسد.  همچنانکه طی 73 سال گذشته صهیونیست‌ها این چنین عمل کردند و هر جایی که زبان گفتگو و صلح با آنها به میان آمده، نه تنها آنها حقوق فلسطینی‌ ها را  تامین نکردند، بلکه قدم به قدم در مسیر تثبیت موقعیت خود در سرزمین های اشغالی  با مکر و حیله پیشروی کردند. لذا مقاومت تنها راهکار برای عقب نشاندن این دشمن است. اما ممکن است سوال جامعه جهانی این باشد که با زور اسلحه و با مبارزه مسلحانه در مقابل این دشمن، اگر مقاومت پیروز شد، در مرحله بعد از اسرائیل چه راهکاری وجود دارد؟ و پاسخ مرحله بعد مقاومت، همه ‌پرسی است. در حقیقت، ایران برای فلسطین هیچ راهکار غیرانسانی ندارد؛ بلکه در این زمان باید مردم فلسطین برای فلسطین تصمیم بگیرند.

مهدی شکیبایی کارشناس مسائل فلسطین نیز اعتقاد دارد: رژیم صهیونیستی جغرافیای فلسطین را اشغال و ملت آن را آواره و تحت اشغال قرار داده است. اما هم این رژیم و هم حامیان آن یعنی قدرت‌های جهانی، مقاومت ملت فلسطین را خشونت و تروریسم معرفی کرده و در کنار همه خشونت‌هایی که علیه ملت فلسطین اعمال می‌کنند، طرح‌های متنوع سایسی را با هدف اعلامی فیصله دادن به بحران فلسطین مطرح کرده ‌اند و از این طریق هم صهیونیست‌ها و هم قدرت‌های حامی این رژیم در نزد افکار عمومی به عنوان بازیگران دموکراتیک مطرح و برعکس طرف مقابل یعنی فلسطینیان و ایران حامی آن، طرفدار خشونت معرفی می‌شوند. طرح ایران در واقع با هدف نشان دادن تزویر صهیونیست‌ها و حامیان آن با ماهیت کاملا انسانی مطرح شده است.

خرداد ۳۰, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۱ Asia/Tehran