• بخشی از فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در 24 آبان 1398 (15 نوامبر 2019م) .

در قسمت نهم مقاله راهکار ایران برای حل مسئله فلسطین، تلاش رسانه های جبهه سلطه برای تحریف این طرح، بررسی خواهد شد.

همانطور که بارها دراین مجموعه برنامه تاکید کردیم طرح همه پرسی ملی در فلسطین بر مکمل بودن با جهاد و مقاومت تاکید دارد. این طرح روی دیگر سکه مقاومت است. یعنی راهبرد مقاومت در سرزمین‌های فلسطینی ادامه دارد و جمهوری اسلامی ایران برای اینکه به سایر کشورها اعلام کند که از راه‌های مسالمت‌ آمیز نیز حمایت می کند، طرح همه ‌پرسی را ارائه داده است تا در موضوع فلسطین، حجت را برای سایر کشورهای مدعی حقوق بشر تمام سازد. بنابراین رژیم صهیونیستی که در تمام قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل  به عنوان نیروی اشغالگر شناخته می‌شود یا باید خود را در معرض همه ‌پرسی با حضور تمام ساکنان اصلی فلسطین در داخل و خارج فلسطین قرار دهد و یا تا سال‌ها با ترس و ناامنی منتظر بیرون رانده شدن از سرزمین‌های اشغالی باشد. مبانی اصلی طرح را آیت الله خامنه ای  رهبر معظم انقلاب اسلامی  تبیین کرده‌اند و در واقع شاخص همه‌ پرسی در راستای شاخص‌های مربوط به مفهوم مقاومت در نزد معظم‌له قرار دارد. برای مثال در این طرح، شروطی برای برگزاری همه‌پرسی گذاشته شده است که یکی از آنها بازگشت همه فلسطینیان به سرزمین فلسطین است که خود این اتفاق یکی از اهداف مقاومت است.

مقاومت، یک گفتمان بزرگ است و زیرگفتمان‌های متعددی از آن منشعب می‌شود؛ اقتصاد مقاومتی، مبارزه با سلطه و مقاومت مسلحانه، سه مفهوم در سه حوزه سیاسی، اقتصادی و نظامی هستند. لذا می ‌توان مسئله همه ‌پرسی را به‌عنوان یکی از زیر گفتمان‌های مقاومت در حوزه سیاسی قلمداد نمود که هیچ تضاد و تباینی با گفتمان مقاومت در آن وجود ندارد. تلاش رسانه های جبهه سلطه برای تحریف طرح ایران از دیگر فعالیت هایی است که به جد در سالهای اخیر دنبال می شود.  تحریف طرح ایران با نام «طرح همه پرسی ملی در فلسطین» و بازنمایی آن تحت عنوان «تلاش ایران برای نابود کردن یهودیان و ریختن آنها به دریا» و «تشبیه طرح ایران به عملکرد نازی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم»، از تلاش‌های مزورانه و مضحکانه محور رسانه‌ ای غرب است. توصیف سیاست ایران در قبال حقوق مردم فلسطین، با عباراتی مانند «نفرت یهود ‌ستیزانه و اسرائیل ‌ستیزانه» از جمله سیاست‌های رسانه ‌های جریان سلطه برای تحریف طرح مذکور است.

به عنوان مثال، در آستانه روز قدس سال 1399 (2020م)، دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با طراحی پوستری به سرنوشت نهایی فلسطین اشاره کرد که با شعار « راه‌ حل نهایی: مقاومت تا پیروزی the final solution: Resistance until referendum» مطرح شده بود. رسانه‌ های اسرائیلی بلافاصله این شعار را تحریف کرده و آن را به معنای هولوکاست جدید علیه یهودیان از سوی جمهوری اسلامی توصیف کردند. حتی نتانیاهو نخست‌ وزیر وقت رژیم صهیونیستی نیز به این موضوع واکنش نشان داد. وی با دروغ پردازی مدعی شد که استفاده از عبارت راه‌ حل نهایی (The final solution) در این طرح یادآور طرح «راه ‌حل نهایی» نازی‌ها و هیتلر برای نابودی یهودیان است. مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده نیز وارد میدان شد و گفت آمریکا در کنار اسرائیل و آلمان می‌ایستد و اجازه نمی‌دهد پاکسازی نژادی بار دیگر روی دهد. در واقع، وی با تحریف طرح دموکراتیک ایران، آن را مصداق پاکسازی نژادی توصیف کرده بود. وزیر خارجه وقت آمریکا روز جمعه 23 می 2020  در پیامی در توئیتر مدعی شد: « شگفت ‌آور است که جواد ظریف و رهبر ایران فراخوان هیتلر برای پاکسازی نژادی را بازگو می‌کنند.» 

روزنامه صهیونیستی جروزالم ‌پست این پوستر را «ضد یهودی» خواند و با تحریف واقعیت و دروغ پردازی مدعی شد رهبر ایران از «عبارت آلمانی های نازی برای نابود سازی یهودیان اروپا استفاده کرده است». رسانه‌های غربی برای انحراف افکار عمومی از طرح دموکراتیک ایران برای حل مسئله فلسطین، عبارات مذکور در پوستر را « شرورانه ‌ترین عبارت تاریخی» توصیف کردند که نشان‌ دهنده سیاست جمهوری اسلامی است. این رسانه ها که دروغ پردازی به حرفه آنها تبدیل شده است،  سعی کردند بین سیاست‌های یهودی ‌ستیزانه آلمان نازی و سیاست‌های ضد صهیونیستی ایران، شباهت ایجاد نمایند. آنها به دولت ایران اتهام زدند که در پوشش طرح همه ‌پرسی، سعی دارد زمینه نابودی یهودیان را فراهم کند. اما واقعیت این است که دو نکته مورد تاکید دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی - مستخرج از بیانات ایشان- است: اول، مقاومت و ایستادگی؛ دوم، همه ‌پرسی.  یعنی برای رسیدن به همه ‌پرسی و اجبار دشمن صهیونیستی و حامیان دولتی و بین‌المللی آن به برگزاری همه‌ پرسی و احترام به خواست ملت فلسطین، حتما باید مقاومت مسلحانه در دستور کار قرار بگیرد. چون دشمن، جز زبان زور متوجه نمی‌شود. دو نکته مذکور و تلاش برای شفاف‌سازی موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران، در توئیت وزیر خارجه، دکتر محمدجواد ظریف نیز آشکار بود. وی در توئیت خود (21 مه 2020م) با انتشار عکسی ، نوشت: «چندش‌آور است کسانی که تمدن آنها « راه‌ حل نهایی » را در اتاق‌های گاز یافته بود، به کسانی که در صندوق‌های رأی و از طریق همه ‌پرسی به دنبال راه‌ حلی واقعی هستند، حمله کنند. چرا ایالات متحده و غرب، این چنین از دموکراسی واهمه دارند؟ فلسطینی‌ها نباید هزینه جنایات و یا احساس گناه شما را بپردازند».

البته در پروژه  هجمه رسانه ای به طرح دموکراتیک ایران و تحریف آن، نباید از رسانه‌های فارسی ‌زبان وابسته به نظام سطله غفلت کرد. بی.سی.سی فارسی، رادیو فردا، ایران اینترنشنال از جمله رسانه‌های معاندی هستند که سعی دارند طرح دموکراتیک ایران را به حاشیه برده و مساله کشتار یهودیان را برجسته کنند. اما صفحه توئیتر منتسب به رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به فرافکنی نتانیاهو، رسانه‌های غربی و رسانه‌های وابسته‌ی فارسی ‌زبان، بخشی از فرمایشات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار مسئولان نظام، میهمانان شرکت‌ کننده در کنفرانس وحدت اسلامی، سفیران کشورهای اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم که در 24 آبان 1398 (15 نوامبر 2019م) برگزار شده بود را منتشر کرد. رهبر معظم انقلاب  اسلامی در این دیدار فرمودند: « محو دولت اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست. ما با مردم یهود کاری نداریم. محو اسرائیل یعنی مردم مسلمان، مسیحی و یهودی فلسطین، خودشان دولتشان را انتخاب بکنند و بیگانگان و اوباشی مثل نتانیاهو را بیرون کنند».

این موضوع، بار دیگر ، سیاست اصولی ایران را یادآوری کرد. در واقع، رسانه‌های جریان سلطه، به جای تاکید بر واژه «همه‌ پرسی» پیشنهادی ایران، بر واژه «راه‌ حل نهایی هیتلر نازی» مانور دادند تا اذهان مخاطبان را از طرح دموکراتیک ایران به سمت سیاست یهودی‌ستیزانه آلمان نازی منحرف و زمینه را برای تحریف و برچسب‌زنی به طرح ایران، فراهم نمایند.

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل فلسطین در ایران  معتقد است: مخالفت کشورهایی مانند آمریکا و متحدان آن در منطقه مانند رژیم صهیونیستی، با توجه به قدرت مالی، سیاسی و رسانه‌ای آنها و همچنین حضور آمریکا، انگلستان و فرانسه به عنوان اعضای دائم در شورای امنیت، یکی از چالش‌های جدی این طرح است. چالش دیگر، پیچیدگی اجرای این طرح در عمل است؛ این امر نیز از شدت پیچیدگی ماجرا و ظلمی که به فلسطینی‌ها روا داشته شده ناشی می‌شود. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قواعد حقوق بین الملل، تاکید دارد همه ‌پُرسی صورت بگیرد و اصلی ‌ترین شرط این اقدام، این است که صاحبان اصلی سرزمین به فلسطین بازگردند و در مورد آن تصمیم بگیرند. نکته مهم در مورد این شرط، بحث آوارگان است، چه آوارگانی که در اردن، سوریه و لبنان هستند و چه آوارگانی که توانستند به کشورهای دیگر بروند. 

علیرغم این چالش ها و علیرغم شانتاژ جبهه رسانه ای نظام سلطه، استقبال افکار عمومی جهان از طرح دموکراتیک ایران برای حل مسئله فلسطین در حال افزایش است . 

مرداد ۱۳, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۸ Asia/Tehran