• طرح همه پرسی ملی در فلسطین منطبق بر قواعد حقوق بین الملل است

در قسمت دهم و آخرين قسمت مقاله راهکار ایران برای حل مسئله فلسطین، طرح همه پرسی ملی در فلسطین از نگاه صاحبنظران، بررسی خواهد شد.

طرح ایران با عنوان همه پرسی ملی در فلسطین اساسا از طرف رسانه‌های غربی و صهیونیستی و رسانه‌های رژیم‌های عربی وابسته در منطقه بایکوت شده است. زیرا آنها اصل طرح را برای افکارعمومی خطرناک می‌دانند، لذا اولویت را در بایکوت این طرح دانسته‌اند. با وجود این چنانچه در قسمت های قبلی این مجموعه برنامه گفته شد این طرح که همسو با راهبرد مقاومت هست، بر اساس قواعد حقوق بین الملل از جمله اصل حق تعیین سرنوشت تهیه شده است و به عنوان سند رسمی در سازمان ملل به ثبت رسیده است. علیرغم تلاش های محور عبری - غربی - عربی برای بایکوت این طرح، کارشناسان مختلف در حوزه فلسطین از چشم انداز روشن این طرح سخن می گویند؛ چرا که از یک سو تحولات فلسطین و ادامه جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت امریکا از آن، نشان می دهد که راهبرد مقاومت تا زمان مجبور ساختن رژیم صهیونیستی و متحدانش به پذیرش این طرح دموکراتیک، تنها راه حل مساله است. از سوی دیگر، با گسترش ارتباطات و آشنایی افکار عمومی جهان با طرح همه پرسی ملی در فلسطین، حمایت های جهانی از این طرح افزایش یافته است. 

حسین کنعانی‌مقدم کارشناس مسائل فلسطین در ایران معتقد است: این طرح، فرصت سیاسی- حقوقی را برای جریان مقاومت ایجاد می‌کند. به این دلیل که اولاً خنثی‌کننده راهکارهای جریان سازش است، ثانیاً مقاومت را به عنوان پایه اصلی این طرح و مبارزه مسلحانه با اشغالگری و رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته است. لذا با این طرح، مقاومت هم راه حل سیاسی دارد و هم نظامی و محدودیتی برای مبارزه ندارد. لذا طرح‌های توسعه‌طلبانه‌ای مانند معامله‌ قرن و بحث الحاق کرانه‌ی باختری را رد می‌کند و سرزمین فلسطین را یکپارچه من البحر الی النهر در نظر دارد.

وی همچنین در مورد ضرورت اجرای این طرح با توجه به طرح توسعه‌طلبانه معامله قرن و الحاق کرانه باختری، نیز معتقد است که طرح معامله قرن یک طرح کاملا شکست خورده است که بین دو طرف یعنی آمریکا و اسرائیل منعقد شده و طرف اصلی یعنی مردم فلسطین غایب هستند. اما طرح ایران، مهمترین بازیگر را صاحبان اصلی سرزمین فلسطین یعنی مردم آن کشور اعلام کرده است.

احمد سروش‌نژاد دیگر کارشناس مسائل فلسطین در ایران نیز معتقد است: طرح همه پرسی ملی در فلسطین باعث ایجاد مشروعیت برای سلاح مقاومت می شود. سلاح مقاومت یکی دیگر از ضرورت‌های اجرای این طرح است. وقتی بحث مقاومت مطرح می‌شود، به خصوص مقاومت مسلحانه و ادامه نبرد در عرصه مبارزه با رژیم صهیونیستی، بخشی از این راهبرد، فعالیت در فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی است. زیرا اگر مقاومت نتواند از نظر افکار عمومی در سطح جهان، اقدامات و سلاح خود را توجیه کند و ضرورت دفاع مشروع را در عرصه بین‌الملی مطرح نماید، فاقد مشروعیت و محکوم به شکست خواهد بود. اگر مقاومت بتواند در عرصه بین‌المللی راهکاری سیاسی و حقوقی را برای رفع اشغالگری ارائه دهد، طبیعتا با استقبال افکار عمومی مواجه می شود. البته در عرصه بین‌المللی به دلایل مختلف و همچنین حمایت‌های غرب  از اسرائیل، امکان اجرای این طرح بدون پیروزی مقاومت وجود ندارد. بنابراین یگانه راهکار، مقاومت و دفاع مسلحانه برای باز پس‌گیری اراضی اشغالی و وادار ساختن رژیم صهیونیستی به طرح همه پرسی ملی است .

ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران، درباره طرح همه پرسی ملی در فلسطین و ارتباط آن با راهبرد مقاومت معتقد است: «این پیشنهاد در مقابل راهبرد مقاومت مسلحانه قرار ندارد، مقاومت مسلحانه امری دائمی و همیشگی است و تا وقتی که این اشغال و اشغالگران تمام ابعاد زندگی فلسطینی‌ها را تحت الشعاع قرار داده‌اند و تا وقتی که رژیم صهیونیستی تحمیلی وجود دارد و تا وقتی غزه و قدس را اشغال کرده و دیواری در غزه کشیده‌اند، مقاومت ادامه خواهد داشت. همه اینها به این معنی است که این رژیم جعلی به دنبال اجرای عدالت نیست، چرا که نفس این حکومت به معنی ویرانگری و نابودی استقلال و آزادی فلسطینیان است. علیرغم اینکه برخی فلسطینیان و برخی گروه‌ها موافق اجرای رفراندوم هستند، اما امیدی به ایجاد حکومت عادلانه با حفظ حقوق ملت فلسطین نیست. چرا که اسرائیل با نیت غصب فلسطین به وجود آمده است. بنابراین اشغالگران قانونی را وضع نخواهند کرد که به سود فلسطینی‌ها باشد، از اینرو تا رسیدن به هدف آزادی فلسطین ، باید مقاومت ادامه یابد.

عمر رحمان Omar Rahman عضو مرکز دوحه اندیشکده بروکینگز در تحلیل خود با اشاره به شکست طرح های سازش، ادامه و تحکیم شهرک‌سازی‌ها از طریق ابزارهای باصطلاح قانونگذاری توسط رژیم صهیونیستی را دلیلی بر این می داند که رژیم تل آویو حاضر به احترام به حقوق اولیه مردم فلسطین نیست. وی معتقد است با توجه به آپارتاید صهیونیستی علیه فلسطینیان، آزادسازی فلسطینی‌ها از طریق اعطای حقوق سیاسی و اجتماعی به آن‌ها در یک دولت دموکراتیک ، بهترین جایگزین برای تلاش‌های شکست خورده چند دهه گذشته است. عمر رحمان  در ادامه بدون نام بردن از طرح همه پرسی ملی فلسطین، اذعان می کند که اعطای حقوق سیاسی و اجتماعی به فلسطینیان ، آنها را از این واقعیت کنونی ستم بی‌حد و حصر آزاد می‌کند، مانع کوچاندن آنها از سرزمین‌هایشان می‌شود، حق تعیین سرنوشت را برای دو طرف حفظ می‌کند و به آرزوها و شکواییه‌های آن‌ها به روشی عملی و هماهنگ جواب می‌دهد.

خالد قدومی، نماینده جنبش حماس در ایران نیز، ضمن تایید همه‌ جانبه طرح همه پرسی ملی در فلسطین، بر ادامه مقاومت مسلحانه و دفاع مردمی از قدس، تاکید کرده و می گوید : ایران، مهم‌ ترین حامی مقاومت است و این امر را همه می ‌دانند. طرح ایران، از لحاط اخلاقی و حقوق بشری نیز مورد تایید حماس قرار دارد. اما باید بدانیم که دموکراسی و حقوق بشر، صرفا در لفظ، مورد تاکید سران غربی قرار دارد. به همین خاطر، مردم فلسطین تا آزادی کامل، بر گزینه مقاومت اصرار دارند. زیرا مقاومت، علیه اشغالگری رژیم صهیونیستی، حق انسانیِ مُسَلم مردم فلسطین و گروه ‌های مسلح فلسطینی است؛ البته مقاومت مردم فلسطین و گروه‌ های مسلح فلسطینی، ناظر بر ابعاد سیاسی، دیپلماتیک و رسانه ‌ای نیز است. دلیل حمایت از طرح ایران نیز، سابقه جمهوری اسلامی در حمایت از حق دفاع مشروع مردم فلسطین و گروه‌های مسلح فلسطینی است.

 سید حسین موسویان، پژوهشگر دانشگاه پرینستون، در مورد وضعیت فلسطین، رویکرد جمهوری اسلامی ایران و طرح همه‌پرسی، اعتقاد دارد: «ایران بر این نکته تاکید دارد که نه فلسطینی‌ها، نه اعراب و نه مسلمانان کوچک‌ترین مسئولیتی در قبال کشتار (ادعایی) یهودیان توسط رژیم بی رحم نازی آلمان نداشته‌اند. ایران معتقد است که قربانیان یا وارثان آن جنایات باید جبران آن خسارات را از مسئولان مرتکب این جنایت‌ها در اروپا دریافت کنند. به اعتقاد ایران، این ناعادلانه است که میلیون‌ها انسان از یک ملیت دیگر در قاره‌ای دیگر از خانه خود آواره شوند و اموال و زندگی آنها برای جبران جنایت نازی‌ها مصادره شود. ایجاد میلیون‌ها قربانی جدید برای جبران جنایت‌های گذشته مغایر عقل، اخلاق، قواعد بین المللی و اصول انسانیت است. در نتیجه این دیدگاه ایران است که فلسطینی‌ها باید اجازه بازگشت به وطن خود را داشته باشند، و سرزمینی (کشوری)با تنوع قومی مذهبی که توسط حکومتی واحد و به شکل مردم سالارانه انتخاب می شود، ایجاد شود».

مصدق مصدق‌پور کارشناس مسائل جهان عرب در ایران نیز معتقد است: فرصت مهم  طرح همه پرسی ملی، تعیین یک هدف جدی و راهبردی برای جریان مقاومت و جهاد است. باید تا زمان شکست دشمن و وادار ساختن آن به برگزاری همه‌پرسی و پذیرش نتایج آن، مقاومت با انگیزه و قدرت بیشتر، ادامه یابد، باید اقتدار نظامی مقاومت را افزایش داد تا امکان اجرای این طرح افزایش یابد. همچنین، مقاومت با ارائه این طرح سیاسی، برای خود هر چه بیشتر مشروعیت سیاسی و بین‌المللی ایجاد کرده است و اتهامات تروریستی بودن را فاقد ارزش کرده است. طرح همه پرسی ملی در فلسطین در صورتی که در محافل سیاسی و همچنین آکادمیک و محیط‌های نخبگانی مانند اندیشکده‌ها، مطرح شود می‌تواند قدرت چانه‌زنی جریان مقاومت را بالا ببرد. فرصت‌های طرح همه‌ پرسی برای جریان مقاومت این است که می‌تواند از همه طیف‌های مختلف فلسطینی و غیر فلسطینی که به مسئله دموکراسی و حق تعیین سرنوشت، اعتقاد دارند، برای کمک به مردم فلسطین استفاده کند».

مرداد ۲۳, ۱۴۰۰ ۰۹:۲۱ Asia/Tehran