در قسمت دوم از مجموعه مقالات تهدیدات بیولوژیکی امریکا در جهان، فعالیت های بیولوژیکی آمریکا در خارج از این کشور (بخش اول) ارائه می گردد

شیوع بیماری های بیولوژیک دستکاری شده در بسیاری از کشورها در همجواری آزمایشگاه های بیولوژیک تحت سرپرستی آمریکا در اقصی نقاط جهان، نشان می دهد که این کشور چه برنامه های مخربی را پیگیری کرده و در حال گسترش رقابت بیولوژیک است. رقابت بیولوژیک که به نظر می رسد زمینه ساز جنگ های آینده باشد موضوعی است که حیات جامعه جهانی را با تهدیدی جدی مواجه کرده است. دولت آمریکا علاوه بر در اختیار داشتن ده ها آزمایشگاه بیولوژیک بزرگ در داخل این کشور، پس از جنگ جهانی دوم توجه خاصی به توسعه آزمایشگاه های تسلیحات بیولوژیک در خارج داشته است. با توجه به اهمیت استفاده از عوامل بیولوژیک و برنامه گسترده واشنگتن در این زمینه، برخی برآوردها تعداد این آزمایشگاه‌ها را بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه در سراسر جهان اعلام می‌کنند. واشنگتن در واقع برای جلوگیری از وقوع فجایع بیولوژیک در آمریکا که قبلا موارد مختلفی از آن رخ داده، به صورت مخفیانه این آزمایشگاه‌ها را به خارج از خاک آمریکا انتقال داده است.

اصلی‌ترین آزمایشگاه‌های بیولوژیک نظامی آمریکا که توان تولید ویروس را دارند، «آزمایشگاه‌های درجه ۴» و دارای بالاترین سطح ایمنی هستند. به گفته "نیکلای پاتروشف" دبیر شورای امنیت روسیه، پنتاگون در حال ساخت و احداث آزمایشگاه‌های بیولوژیک در سراسر جهان است. این آزمایشگاه‌ها برای ساخت سلاح‌های بیولوژیک راه ‌اندازی شده و این اتفاق به شدت نگران کننده است. غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز در مارس 2020 تصریح کرد در اطراف ایران، روسیه و چین نزدیک ۲۵ آزمایشگاه سطح ۴ آمریکا در قالب برنامه همکاری بیولوژیک با محوریت آمریکا وجود دارد که فعالیت های مخفیانه و خارج از نظارت نهادهای بین المللی انجام می دهند. این آزمایشگاه ها قادرند ویروس ها را دستکاری و آن ها را به سلاح بیولوژیک (bio weapon) تبدیل کنند. در این چارچوب در سال 2020 جمعی از پزشکان ایرانی متخصص و فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی، ریه، آسم و آلرژی با انتشار نامه‌ای خطاب به رؤسای کشورهای منطقه با توجه به قوت گرفتن این فرضیه که "شیوع ویروس کرونا مبتنی بر حمله بیولوژیک آمریکا بوده است" از رؤسای کشورهای منطقه خواستند به تخریب آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در منطقه اقدام کنند

علاوه بر مناطقی از اروپا و افریقا؛ ایالات متحده آزمایشگاه های بیولوژیکی متعددی در کشورهای اوکراین، گرجستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و قزاقستان ایجاد کرده است.  بر اساس تحقیقات بیش از 15 مرکز مخفی و آزمایشگاه بیولوژیک امریکا در اوکراین وجود دارد. ویکتور مدودچوک رئیس حزب مخالف دولت اوکراین این مراکز را به عنوان آزمایشگاه های بیولوژیک ارتش ایالات متحده معرفی و بیان می کند از زمان تاسیس این مراکز، شیوع بیماری های خطرناک بسیار بیشتر شده است. وی به همراه دو نفر از اعضای نمایندگان اوکراین فعالیت این مراکز را به عنوان خطری جدی برای زندگی مردم کشور خوانده اند. یکی از مهمترین این مراکز، مرکزSTCUنام  دارد. این مرکز که تحت عنوان مرکز علم و فناوری در اوکراین شناخته می شود به فعالیت های مرتبط با موضوعات هسته ای، بیولوژیکی و فناوری های شیمیایی اختصاص دارد. بودجه شکل گیری این مرکز توسط ایالات متحده و کانادا تامین می شود. پس از راه اندازی این مرکز، شیوع بیماری های عفونی در اوکراین افزایش یافت . منتقدان معتقدند دلایل محکمی وجود دارد که فعالیت های پنهانی و غیر شفاف تاسیسات بیولوژیکی آمریکا در خاک اوکراین با هدف آزمایش ویروس ها و باکتری های بر روی شهروندان اوکراینی صورت می گیرد.

مخالفان در اوکراین همچنین معتقدند که دولت کی یف گزارش دقیق و کاملی از فعالیت های مخفی و سری ایالات متحده در خاک اوکراین نمی دهد.  تحت تاثیر فعالیت های مراکز بیولوژیکی امریکا در اوکراین، در سال 2009 یک ویروس با ایجاد پنومونی خونریزی دهنده، جان 450 اوکراینی را گرفت. در سال 2016 حدود 20 نظامی بر اثر ویروس ناشناخته شبیه آنفولانزا از بین رفتند. همچنین شیوع ویروس هایی مثل تب خوکی و هپاتیت در استان جنوبی میکولائیف که یکی از محل های فعالیت های مخفی آزمایشگاهی آمریکا در اوکراین است، سوالات جدی در خصوص ابعاد مخرب برنامه بیولوژیکی آمریکا در خاک اوکراین ایجاد کرده است.

وبگاه «اوکراین» در گزارشی اعلام کرده است: آمریکا ۸ آزمایشگاه دراوکراین ساخته است که در آنها ویروس‌های خطرناکی ذخیره می‌شوند. بر اساس گزارش این وبگاه، آژانس کاهش تهدید دفاعی آمریکا  که از زیر مجموعه‌های وزارت دفاع این کشور «پنتاگون» به شمار می‌آید در میانه سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ میلادی به ساخت یا نوین‌سازی آزمایشگاه‌های کی‌یف مبادرت ورزید تا از آنها برای ذخیره سازی و کار روی ویروس‌های خطرناکی از قبیل پاتوژن های مورد استفاده در سلاح‌های بیولوژیکی، استفاده کند.

قزاقستان یکی دیگر از کشورهای میزبان آزمایشگاه بیولوژیکی امریکاست. قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، قزاقستان یکی از جدی ترین مراکز تولید، نگهداری و توسعه سلاح های زیستی و بیولوژیک شوروی بود. برنامه سلاح های زیستی اتحاد جماهیر شوروی که به نظر می رسید در سال 1980 متوقف شده است، بر اساس ادعای دانشمندانی چون دکتر علی بکوف ادامه داشته و تا سال 1989 به تولید انواع ویروس های بیولوژیک همچون سیاه زخم پرداخته است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این بار آمریکا بود که به اسم مبارزه با جنگ های بیولوژیک، سعی در مدیریت این مراکز و دسترسی به اطلاعات آنها نمود.

پروژه بازسازی آزمایشگاه آلماتی بیش از 102 میلیون دلار هزینه داشته که بودجه آن توسط  «آژانس کاهش تهدیدات بیولوژیک» تحت نظارت پنتاگون پرداخت شده است. این آزمایشگاه از نظر مخالفان حکومتی خطری جدی برای شهروندان قزاقستانی به شمار می رود. فعالیت چنین آزمایشگاهی در منطقه زلزله خیز قزاقستان و نزدیکی آن به منطقه مسکونی حومه شهر آلماتی، و همچنین خطرات امنیتی و احتمال دستیابی گروه های تروریستی به این مواد خطرناک، از دغدغه های مردم قزاقستان است. آمریکا برنامه های خود در آزمایشگاه آلماتی را تحت عنوان «کاهش خطرات بیولوژیک» معرفی می کند، اما روس ها معتقد هستند که این آزمایشگاه به منظور تحقیق و انبار سلاح های بیولوژیک برای آمریکا عمل می کند و مرکزی است که پشت درهای بسته و بدون نظارت به تولید ویروس های مخرب می پردازد. رئیس بازرسی بهداشتی روسیه در این باره رسما اعلام کرده است که مسکو این اقدام آمریکا را در کشور های همسایه روسیه به عنوان یک پتانسیل تهاجمی قدرتمند قلمداد می کند. گرچه آمریکا ارتباط این پروژه را با آزمایشگاه پایگاه ارتش آمریکا در فورت دیتریک مریلند رد می کند اما بودجه فعالیت این آزمایشگاه را وزارت دفاع آمریکا تامین می کند.

 براساس اعلام وزارت بهداشت قزاقستان در شش ماه اول سال2020 حدود 98 هزار نفر به ویروسی شبیه ذات الریه مبتلا و بیش از 600  نفر در مدت یک ماه جان باختند. از آنجا که قزاقستان کشوری است که کاملا در خشکی محصور شده شیوع چنین بیماری ای توجه را به سمت آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا در قزاقستان جلب کرد. در این راستا  دبیر شورای امنیت ملی روسیه، آمریکا را متهم اصلی شیوع این ویروس در قزاقستان معرفی کرده است. 

سابقه وحشتناک امریکا در استفاده از سلاح های هسته ای در خلال جنگ جهانی دوم (سال 1945)، به نگرانی ها درباره ی تهدیدات بیولوژیکی آزمایشگاه های نظامی آمریکا در اقصی نقاط جهان از جمله در اوکراین و قزاقستان دامن می زند. چرا که فعالیت این آزمایشگاهها خارج از نظارت نهادها و کنوانسیون های بین المللی می باشد و امریکا بارها نشان داده است که به قواعد آمره در حقوق بین الملل بشر و بشردوستانه پایبند نیست .

شهریور ۰۲, ۱۴۰۰ ۱۰:۲۶ Asia/Tehran