اندیشکده امریکن انترپرایز در گزارشی نوشت: در حالیکه پرسنل دولتی و نیرو‌های نظامی آمریکا از افغانستان خارج می‌شوند و یک تراژدی فاجعه بار و قابل اجتناب انسانی اتفاق می‌افتد، تحلیل‌های متفاوتی برای مشخص کردن میزان هزینه‌ای که در بیست سال نبرد و عملیات صرف شده است استفاده می‌شود.

دانشگاه براون، هزینه‌های آمریکا در جنگ افغانستان را دو تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار در فاصله سال مالی ۲۰۰۱ تا ۲۰۲1 برآورد کرد.

اندیشکده امریکن انترپرایز در مقاله‌ای به قلم مکنزی ایگلن افزود: افراد زیادی این پرسش را مطرح می‌کنند چه بازگشت سرمایه‌ای برای افغانستانی ها، آمریکا و متحدان ما وجود داشته است. جدا از ارزش حضور ما، هزینه ارقام جنگ بین ده‌ها میلیارد تا تریلیون‌ها دلار است. بیشتر ارقام «صحیح» یا «غلط» نیستند بلکه بیشتر یا کمتر، جامع هستند. درک عمیق‌تر برآورد‌ها، به سیاست گذاران برای ارزیابی هزینه‌های مالی و پیامد‌های نبرد کمک می‌کند.

برآورد‌های وزارت دفاع (پنتاگون) درباره هزینه جنگ

وزارت دفاع می‌تواند به تفضیل اعلام کند از سپتامبر ۲۰۰۱، یک تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار صرف هزینه‌های مرتبط با جنگ در عراق افغانستان و کشور‌های دیگر کرده است. هزینه‌های «عملیات آزادی پایدار» در مجموع حدود ۵۷۸ میلیارد دلار و هزینه‌های «عملیات آزادی سنتینل» اکنون حدود ۲۵۶ میلیارد دلار است. بنابراین، پنتاگون برآورد می‌کند در مجموع ۸۳۷ میلیارد دلار هزینه جنگ افغانستان بوده است.

دانشگاه براون یک محاسبه جامع‌تر دارد و هزینه‌های آمریکا در جنگ افغانستان را دو تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار در فاصله سال مالی ۲۰۰۱ تا ۲۰۲1 برآورد می‌کند. دانشگاه براون، مواردی به غیر از هزینه‌های فوری درگیری را محاسبه می‌کند. این موارد عبارتند از: بودجه وزارت امور خارجه برای عملیات اضطراری، محافظت از کهنه سربازان جنگ افغانستان و پرداخت‌های سود فدرال در خصوص بدهی مرتبط با جنگ.

زمانی که طالبان پیشروی کرد موفق شد مقادیر نامشخصی از تجهیزات نظامی آمریکا از جمله خودروها، سلاح‌های سبک، مهمات، بالگرد‌ها و تجهیزات دیگری را به دست آورد، حتی اگر طالبان نتواند از همه این تجهیزات استفاده کند ارتش آمریکا نیز قادر به استفاده از آن‌ها نخواهد بود و این خود هزینه دیگری است.

علاوه بر این، اگر چه ۶ میلیارد دلار بودجه تصویب شده یا مورد درخواست برای آموزش ارتش افغانستان اکنون عمدتاً در اختیار کنگره قرار دارد، فرماندهان پیشتر گفته اند به تقویت تلاش‌های (باصطلاح) ضد تروریستی در منطقه و سرمایه‌گذاری جدیدی در کشور‌های متحد و شریک برای امکانات و تجهیزات جمع آوری اطلاعات مانند پهپاد‌ها با برد‌های بیشتر نیاز است تا تاثیر فقدان پایگاه‌های محلی کاهش یابد. هزینه‌های جنگ افغانستان از سی و یکم اوت  2021 پایان نمی‌یابد. محققان دانشگاه براون تاکید دارند دولت آمریکا موظف به تامین حمایت از کهنه سربازان جنگ تا پایان عمر است و نیز پرداخت‌های سود در خصوص بدهی با گذشت زمان ادامه می‌یابند.

 

شهریور ۰۸, ۱۴۰۰ ۱۶:۳۹ Asia/Tehran