در قسمت چهارم و پایانی دستاوردهای مقاومت پهپادی یمن، آثار افزایش توان پهپادی انصارالله یمن، بررسی می گردد.

تاثیرات حملات دقیق پهپادی جنبش مردمی انصارالله یمن علیه مراکز نظامی و زیرساخت های اقتصادی ائتلاف متجاوز سعودی، نگرش ها در مورد توان نظامی و دفاعی انصارالله در قبال نیروهای ائتلاف سعودی را تغییر داد. این موضوع علاوه بر ایجاد بازدارندگی، تا حدود زیادی زمینه را برای افزایش قدرت چانه‌زنی انصارالله  در مذاکرات حل بحران یمن، افزایش داده است. انصارالله یمن تلاش کرده است تا با استفاده از ارتقاء کمی و کیفی توان پهپادی خود طی سالهای اخیر ، مراکز اقتصادی و لجستیکی عربستان سعودی؛ یعنی آرامکو و شرکت‌های پالایشی وابسته به این غول نفتی را در پاسخ به تجاوزهای مکرر نیروهای ائتلاف عربستان و امارات هدف قرار دهد. این نوع حملات هدفمند سبب شده است  تا دولت سعودی بناچار درباره سیاست خود درباره یمن تجدید نظر کند. 

علاوه بر این، مقاومت پهپادی نیروهای انصارالله نشان داد که هیچ نقطه‌ای از خاک عربستان سعودی نمی‌تواند امن باشد، این مسئله قدرتهای حامی ریاض را نیز به تجدید نظر وادار کرده است.  در این راستا بعد از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، به صراحت در مورد تداوم جنگ بی حاصل در یمن هشدار داده شد. بی شک یکی از دلایل مهم این تغییر موضع گیری، اثرگذاری حملات موشکی و پهبادی نیروهای یمنی علیه عربستان سعودی بوده است. این حملات از سال 2018 به‌صورت جدی شروع و در 2019 و 2020 به اوج خود رسید. با وجود این در اوایل 2021 کمی از دامنه این حملات کاسته شده است چراکه موضع بایدن برای خروج انصارالله از لیست سازمان های تروریستی از یک‌سو و حرکت انصارالله برای تسلط بر مأرب به‌عنوان ابزار مهم چانه‌زنی در مذاکرات؛ تمرکز انصارالله را از حمله پهپادی به سمت برتری در جنگ زمینی  سوق داد. 

دستیابی جنبش مردمی انصارالله یمن به تجهیزات وفناوری پیشرفته موشکی و پهبادی، این سیگنال را به نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی ارسال کرد که جنگ با یمن، وارد مرحله جدیدی شده است و وضعیت میدانی امروز با روزهای آغازین نبرد فاصله گرفته است. امروزه انصارالله یمن، این قدرت را دارد که پاسخ تاثیرگذار و بازدارنده ای به جنایات ارتکابی ائتلاف متجاوز سعودی در حمله به غیر نظامیان و مراکز غیرنظامی یمن بدهد . اگرچه نیروهای ائتلاف، توان دستیابی به جنگنده ­های مدرن را دارند اما توان پهپادی نیروهای انصارالله ، بهترین جایگزین برای جبران این نارسایی است. حملات پهپادی انصارالله به درون خاک نیروهای ائتلاف سعودی نشان داده است که هیچ نقطه ­ای از خاک نیروهای ائتلاف نمی­تواند دور از دسترس نیروهای مقاومت یمنی باشد. این ارزیابی از توان انصارالله، باعث افزایش درخواست های افکارعمومی کشورهای متجاوز عربستان سعودی و امارات متحده عربی از دولت هایشان، برای پایان دادن به جنگ شده است و هزینه های آنها را بشدت افزایش داده است. 

دستیابی به دانش بومی تولید پهبادهای نظامی نقطه زن از سوی انصارالله یمن ، دولت­های ائتلاف متجاوز سعودی را به این جمع بندی رسانده است  که امکان دستیابی به تسلیحات مدرن دیگر از سوی انصارالله- به‌خصوص موشک­های دوربرد- وجود دارد. این توان، بر قدرت چانه­ زنی نیروهای انصارالله در صحنه مذاکرات نیز اثرگذار بوده است. به هر میزان که توان ضربه ­زنی و پاسخ کوبنده انصارالله یمن به جنایات ائتلاف سعودی بالاتر باشد، ابزارهای چانه‌زنی در عرصه مذاکرات نیز بیشتر خواهد بود. افزایش توان پهپادی انصارالله طیف گسترده ای از دستاوردها از جمله برتری میدانی در جنگ تا برتری سیاسی در مذاکرات را شامل می شود.

در حال حاضر انصارالله در دو جبهه در حال نبرد است. جبهه نخست با نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی  با تمرکز بر حملات هوایی  که در شمال یمن به‌خصوص با نیروهای سعودی درگیری وجود دارد و در جبهه دوم در داخل یمن با نیروهای وابسته به منصورهادی و نیروهای مورد حمایت امارات متحده عربی است. منطقه «مأرب» از سوی طرفین جنگ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف میدانی در نظر گرفته شده که می‌تواند کلید پایان جنگ نیز باشد. تاکنون طرفین جنگ و به‌خصوص انصارالله تلاش کرده‌اند تا در روزهای منتهی به مذاکرات این اهرم فشار مهم را به دست آورند. در این مسیر توان پهپادی انصارالله نه‌تنها در حوزه حملات هوایی بلکه در حوزه شناسایی و عکس‌برداری هوایی یاری دهنده موثری برای نیروهای انصارالله بوده است. 

با فاصله‌گیری از روزهای اول جنگ یمن، دو نقطه عطف مهم انصارالله را از سایر رقبا متمایز کرد، نخست ارتباط این نیروی مردمی با حامیان خارجی قدرتمند در جبهه مقاومت بود که در حوزه نبردهای میدانی و منطقه‌ای از تخصص و تجربه کافی برخوردار بودند و دوم دستیابی به توان موشکی و پهپادی بود. ارتباط جنبش مردمی انصارلله با محور مقاومت،  به توسعه زیرساخت‌های هوایی انصارالله سرعت بیشتری می دهد. همچنین دست برتر انصارالله در مذاکرات، باعث خواهد شد تا فشار ایالات‌متحده آمریکا بر دولت عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ بیشتر شود. بایدن در کمپین‌های انتخاباتی خود موضوع یمن را ازجمله اولویت‌های سیاست خارجی خود قرار داده است  که باید بسرعت حل شود. حملات موثر پهپادی انصارالله، این فشار را بر دولت بایدن برای پایان دادن به جنگ بیشتر می‌کند.

توان پهپادی انصارالله به‌گونه‌ای پیش رفته است که احتمال اینکه در مذاکرات آتی، دولت‌های ائتلاف متجاوز سعودی خواهان محدود شدن توان نظامی انصارالله یا واگذاری تسلیحات مدرن به دولت مرکزی، شوند افزایش می‌یابد. دولت سعودی تمایل ندارد که در مرزهای جنوبی یک کانون مقاومت شکل بگیرد. این موضوع را محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در مصاحبه خود در آوریل 2021 با شبکه‌های سعودی نیز مطرح کرده است . علیرغم این ، جنبش مردمی انصارالله یمن به پشتوانه مردم، درصورتی‌که دولت ائتلافی در داخل یمن شکل بگیرد، در آن دولت نیز جایگاه قدرتمندی خواهد داشت.

در این میان رویکرد رسانه‌های امریکایی  در قبال جنبش مردمی انصارلله یمن نشان از رویکرد دوگانه آنها می باشد. به‌خصوص در دوران  دونالد ترامپ که انصارالله در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفت، بازنمایی از حملات انصارالله به‌مثابه حملات تروریستی به سرزمین عربستان سعودی تلقی می شد. اما پس از طرح خروج انصارالله از لیست گروه‌های تروریستی در دوره بایدن ، به‌نوعی رویکرد امریکا نیز تعدیل شد ولی منجر به تغییرات کلان نشده است. می‌توان گفت که برای امریکا پیوند دادن دروغین این حملات با ایران بخش مهمی از هدف گذاری ها بوده است. تفکری که در پشت بازنمایی رسانه های امریکایی از حملات پهپادی یمن وجود دارد یک شمشیر دو لبه است. از یک‌سو تطهیر عربستان سعودی و امارات متحده عربی به‌عنوان قربانیان باصطلاح حملات تروریستی، حال آنکه دست عربستان سعودی و امارات به خون دهها هزار غیر نظامی در یمن آغشته است،  و از سوی دیگر فشار بر ایران برای جلوگیری از نفوذ منطقه‌ای ایران. 

سرلشکر عبدالله الجفری از کارشناسان نظامی یمنی در گفتگو با العالم می گوید : پایداری ملت، ارتش و کمیته های مردمی یمن و رهبری حکیمانه موجب شد یمن در برابر تجاوز سعودی و هم پیمانان آمریکایی و غربی و صهیونیستی اش ایستادگی کند و موازنه قدرت را به نفع یمنی ها تغییر دهد. تحت تاثیر حملات قدرتمند پهپادی، عربستان امروز در مخصمه بزرگی گرفتار شده است. این حملات دارای پیامهای سیاسی، نظامی و اقتصادی است. ما در حالی وارد هفتمین سال تجاوز به یمن می شویم که صنایع نظامی را ارتقا داده ایم و در میدانهای نبرد پیشروی کرده ایم و جامعه نیز کسب آگاهی کرده اند و پایداری (مقاومت) اقتصادی کرده ایم و دارای ثبات سیاسی هستیم و به عادلانه بودن آرمان خود، ایمان داریم.

الجفری افزود: یگان پهپادی و موشکی از مهمترین بخشهای نیروهای مسلح یمن هستند. در نتیجه دشمن از همان لحظات اولیه تجاوز برای نابودی آنها در قالب راهبردی به نام «اهبرد حملات برق آسا» کوشید که موفق نبوده است، بطوریکه  ما در سال گذشته بیش از ۱۳ نوع پهپاد و نیز موشک را به نمایش گذاشتیم. 

شهریور ۲۴, ۱۴۰۰ ۰۷:۵۷ Asia/Tehran